Koje je najbolje vreme za proveru šećera u krvi? 1Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Za osobe sa dijabetesom, provera nivoa šećera u krvi može pomoći da bolje upravljaju svojim zdravstvenim stanjem.

Osobe sa dijabetesom obično imaju povišen nivo šećera u krvi, ali vaš šećer može da padne, što vodi do hipoglikemije. Provera nivoa šećera pomaže vam da naučite kako vaše telo reaguje na različite intervencije lečenja, poput promena u ishrani, lekova ili fizičke aktivnosti.

Zašto je važno proveravati šećer u krvi?

Ako imate dijabetes, provera nivoa šećera u krvi je ključna za razumevanje šta utiče na vaš šećer u krvi i kako. Možete da saznate da li su vaši nivoi šećera dobro regulisani ili ako često imate hiperglikemiju (povišen nivo šećera) ili hipoglikemiju (nizak nivo šećera). Dublje razumevanje kako nivo šećera u krvi menja u zavisnosti od vrste i količine hrane može vas naučiti šta vaše telo može, a šta ne može da podnese.

Niste sigurni da li treba da pratite nivo šećera u krvi? Vaš lekar će obično testirati nivo šećera tokom rutinskih laboratorijskih testova kako bi proverio da li imate dijabetes. Ako nemate dijabetes, mogu vam pomoći da odlučite da li je praćenje nivoa šećera i dalje dobra opcija za vas.

Kako proveriti nivo šećera u krvi?

Postoji nekoliko načina da proverite nivo šećera u krvi: glukozni monitor, kontinuirani glukozni monitor (CGM) i A1C test krvi. A1C test se radi svakih nekoliko meseci u laboratoriji, dok se glukozni monitor ili CGM koristi redovno kod kuće.

Kada je najbolji trenutak da proverite nivo šećera u krvi?

Iako je najbolje pridržavati se preporuka vašeg lekara u vezi sa tim kada da proverite nivo šećera, postoje određeni trenuci koji su obično najbolji. Koliko često treba da proveravate šećer u krvi zavisi od nekoliko faktora, uključujući da li koristite insulin, koliko dobro je vaš dijabetes kontrolisan i da li pokušavate nove metode lečenja.

Osobe sa tipom 1 dijabetesa ili osobe sa tipom 2 dijabetesa koje koriste insulin obično treba da proveravaju nivo šećera najmanje četiri puta dnevno – pre svakog obroka i pre spavanja. Ako imate dobro kontrolisan dijabetes tipa 2 i ne koristite insulin, možda ćete samo povremeno proveravati nivo šećera. Ako ste nedavno promenili lekove ili vaš dijabetes nije dobro kontrolisan, verovatno ćete morati češće da proveravate nivo šećera dok ne pronađete plan lečenja koji vam odgovara.

Uobičajeni trenuci za proveru nivoa šećera u krvi uključuju:

Kada se probudite: Provera nivoa šećera u krvi odmah nakon buđenja omogućava vam da proverite vaš postprandijalni nivo glukoze, što je nivo glukoze nakon dužeg perioda bez hrane ili pića.

Pre obroka: Ovo vam pomaže da ispravno dozirate insulin ako koristite insulin. Takođe, može vam pomoći da procenite kako obrok utiče na vaš nivo šećera ako proverite šećer i nakon obroka.

Dva sata nakon obroka: Pošto hrana – posebno ugljeni hidrati – podiže nivo šećera, provera nivoa šećera nakon obroka pomaže vama i vašem lekaru da shvatite kako vaši izbori hrane utiču na nivo šećera. Takođe može pomoći da se odredi da li treba da se prilagodi vaša terapija ili režim insulina.

Kada imate simptome hiperglikemije ili hipoglikemije: Simptomi hiperglikemije (visok nivo šećera) uključuju osećaj žeđi, umora ili slabosti, čestu potrebu za mokrenjem, glavobolje i zamagljen vid.

Simptomi hipoglikemije (nizak nivo šećera) uključuju drhtavicu, znojenje, nervozu ili anksioznost, vrtoglavicu i glad. Ako imate ove simptome, provera nivoa šećera može vam pomoći da odredite koliko su vaši nivoi šećera udaljeni od normalnog opsega, kako biste mogli da preduzmete odgovarajuće mere.

Pre i posle vežbanja: Vežbanje često snižava nivo šećera, pa provera nivoa pre i posle vežbanja pomaže da razumete kakvu užinu možda treba da uzmete i kako različite vrste vežbi utiču na vaše telo, piše Health.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari