Koje sve vrste paradajza poznajemo i jedemo? 1Foto: Pixabay/Couleur

Znamo da paradajz potiče iz Južne Amerike, da je u Evropu stigao zajedno sa povrtnim kulturama kao što je krompir, kukuruz, pasulj i još nekim drugim kulturama.

Danas poznajemo različite vrste paradajza, pa ćemo se osvrnuti na neke koje koristimo ili ih nailazimo u bogatoj ponudi. Trešnjar koga popularno zovemo (Cherry) paradajz raste u malim grozdovima, slatko kiselkastog ukusa, uglavnom se koristi za dekoraciju, ali i za salate sa rukolom, mocarelom, kozijim sirom. Može se gajiti i na terasi uz začinsko bilje.

Kruškoliki paradajz koji možemo naći u crvenoj i žutoj boji, sitan, slatko kiselkastog ukusa, koristimo ga za pripremu salata.

Šljivar je duguljastog oblika podseća na šljive, crven, veoma lepog ukusa, pulpa se koristi za pripremanje kečapa, sosova, sokova.

Grapolo paradajz u grozdovima crvene boje, sladak za salate.

Potom možemo naići na veliki žuti paradajz za salate, zeleni, ljubičasti paradajz (Indigo Rose), za koga kažu da postaje super hrana, raste u grozdovima.

Volovsko srce, krupna i veoma ukusna sorta paradajza roze boje. Potom i varijacije kao što je beli paradajz, ali i tigrasti u zeleno tamno ljubičastim bojama, narandžasti, tamno crveni skoro crni ili crni kao što je (Tomatillo ili Crni Krim).

Varijeteta kako u boji tako i obliku ima preko 200 vrsta. Prvom prilikom kupiti miks različitog paradajza i pronaći favorite.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari