Na današnji dan, pre 100 godina, dnevni list Vreme pisao je o uslovima koje je muslimanski desničarski klub zahtevao kako bi ušao u vladu Nikole Pašića.
Nikoli Pašiću je nakon uručenog pisma sa zahtevima u posetu došao bivši ministar trgovine Osman Vilović. Instistirao je na Pašićevom odgovoru, iako je kako je Vreme pisalo, on bio spreman da prihvati većinu zahteva muslimana. Vilović je želeo što bržu reakciju na uručene zahteve kako bi mogao sa nečim konkretnim da izađe pred svoju Narodnu muslimansku stranku.
Ipak je konačna odluka sačekala još koji dan kako bi predsednik ministarskog saveta (kako se tada vlada nazivala) Nikola Pašić razmotrio tu temu sa čelnicima svoje partije i članovima vlade.
Zahteva je bilo četiri. Pre svega, muslimani su tražili da vlada i državni organi ne smetaju Narodnoj muslimanskoj stranci da svoje delovanje proširi i na novopazarski sandžak a po mogućnosti i na Staru Srbiju i Makedoniju.
Zatim, zahtevali su da se muslimanima ostave dva resora u vladi. Kako piše Vreme, neispunjavanje ovog uslova i ne bi predstavljao toliki problem u slučaju da vlada i Nikola Pašić izađu u susret ostalim zahtevima. S obzirom na to, bili su spremni da prihvate podsekretarsko mesto u ministarstvu unutrašnjih poslova koje im je već nuđeno. Takođe, bilo koja druga vrsta kompenzacije je dolazila u obzir.
Pored ovoga, u pismu se između ostalog zahtevalo da se ne primenjuje član zakonskog predloga o državljanstvu koji propisuje da se pravo opcije muslimana u južnoj Srbiji produži za tri godine. Ovaj član je bio uveden bez saglasnosti muslimanskim poslanicima.
Vredi spomenuti i zahtev vladi da se dovrše sve neizvršene tačke prethodnog sporazuma između dve strane, a pogotovo one vezane za agrarno pitanje u Bosni.
Pored ovih, kako Vreme kaže, bilo je i nekih manje važnih sitnih zahteva.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.