Koliko često bi trebalo da se obavlja velika nužda? Odgovor nije ono što mislite 1Foto: Shutterstock / Pixel-Shot

Koliko često obavljate veliku nuždu, zavisi od nekoliko ličnih faktora, tvrde stručnjaci.

Svi obavljaju veliku nuždu, ali pokazalo se da ne moramo svi svaki dan.

To je pogrešno mišljenje, rekla je gastroenterološkinja dr Folasad Mej, vanredna profesorka na Medicinskom fakultetu Dejvid Gefen na UCLA, piše CNN.

“Imam čak i ljude koji pokušavaju da zakažu preglede, jer kažu: ‘Oh, prestala sam da obavljam nuždu svaki dan pre nekoliko godina’. I moram da podsetim ljude da stvarno ne postoji fiksni ili normalni broj pražnjenja creva”.

Ta ideja verovatno proizlazi iz verovanja iz viktorijanskog doba da vas svakodnevno pražnjenje creva čini zdravijima, rekao je dr Majkl Kamileri, konsultant i profesor na odelu za gastroenterologiju i hepatologiju na klinici Mayo u Minesoti.

Nije nužno. “Većina ljudi će imati pražnjenja creva, bilo gde između tri puta dnevno do tri puta nedeljno”, dodala je Mej. “Bilo gde u tom rasponu smatramo normalnim.”

Kada se radi o pražnjenju creva kao merilu zdravlja, učestalost nije jedini važan faktor. Nekoliko faktora može uticati na to koliko često obavljamo veliku nuždu, uključujući ishranu, hidrataciju, stres, godine, korišćenje lekova i društvene okolnosti, rekla je dr Triša Pasriša, gastroenterološkinja u Opštoj bolnici Masačusets i instruktorka medicine na Harvard Medical School, prenosi N1 Hrvatska.

Osim toga koliko često obavljate veliku nuždu, korisno je znati i kako vaša stolica izgleda.

“Oblik stolice, izgled ili konzistencija pražnjenja creva zapravo je puno bolji kriterijum od jednostavnih brojeva za učestalost”, rekao je Kamileri.

Medicinski stručnjaci procenjuju kvalitet stolice koristeći Bristolsku tablicu stolice, koja je klasifikuje u sedam grupa. Najzdravija vrsta stolice su tipovi tri i četiri — stolica koja je u obliku kobasice s pukotinama na površini ili je poput zmije i glatka.

Ako obavljate veliku nuždu tri puta nedeljno i konzistencija je tvrda ili poput kamenčića, to bi moglo biti u redu ako niste iskusili nikakvu promenu u kvaliteti života, kaže Pasriša.

Ali ako se preterano naprežete pri obavljanju velike nužde ili se osećate kao da niste potpuno ispraznili creva, možda ćete morati da napravite promene kako biste češće obavljali veliku nuždu ili imali zdraviji kvalitet stolice, kažu stručnjaci.

Stavljanje nogu na malu stolicu ili čak gomilu knjiga bi moglo pomoći. Na taj način podižete kolena iznad kukova i opuštate mišiće dna karlice koji podupiru creva i dopuštaju izmetu da lakše prođe, rekla je.

“Nismo evoluirali tako da imamo pražnjenje creva sedeći s bokovima pod uglom od 90 stepeni na stolici, šta sada radimo. Pre smo svi praznili creva čučeći”, rekla je. “Sedenje pod takvim uspravnim uglom od 90 stepeni zapravo zatvara prolaz.”

Kako imati zdravu stolicu

Baš kao što moramo da napravimo određene izbore da bismo mirno spavali, moramo da napravimo mudre izbore hrane i pića kako bismo održali zdrava creva.

Konzumiranje dovoljno vlakana iz povrća, voća, celovitih žitarica i orašastih plodova može sprečiti zatvor, kažu stručnjaci. Ukupni unos vlakana trebao bi biti najmanje 25 grama dnevno, prema američkoj Organizaciji za hranu i lekove.

Neke su studije pokazale da kivi i suve šljive mogu da budu naročito korisni za ublažavanje zatvora, kažu stručnjaci. Ali nemojte jesti previše vlakana jer se to povezuje s nadutošću tstomaka ili retkom stolicom, kažu stručnjaci.

Dovoljna hidratacija omekšava stolicu tako da je možete izbaciti bez naprezanja, rekla je Mej.

“Kafa ili pića s kofeinom takođe su pokazala da stimulipu kontrakcije debelog creva”, rekao je Kamileri, ističući da mogu da podstaknu pražnjenje creva.

S druge strane, ishrana bogata mastima može da uspori vaš probavni sistem, dodala je Mej.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari