IbuprofenIbuprofen, foto: ROBERT BROOK / Sciencephoto / Profimedia

Ibuprofen je lek koji verovatno ima svaka kuća.

Ibuprofen je lek koji se koristi za razne tegobe, od bolova do povišene temperature. Iako se nabavlja bez recepta, sa upotrebom ovog leka morate da budete oprezni.

Tabla ibuprofena je poznat prizor u mnogim kućnim apotekama, i to s dobrim razlogom—ibuprofen je omiljen lek za smanjenje upala, ukočenosti i čak groznice.

Ibuprofen pripada grupi nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID), često pomažući kod glavobolje, nelagodnosti usled artritisa ili mesečnih menstrualnih grčeva. Ako se pitate koliko često možete bezbedno uzimati ibuprofen, doktori naglašavaju da je važno zapamtiti: bez obzira da li ga kupujete u prodavnici ili vam lekar prepisuje veću dozu, ibuprofen dolazi s uputstvima koja se ne smeju ignorisati, piše healthy.com.

Evo koliko često možete uzimati ibuprofen, uopšteno

Iako je ibuprofen poznat lek, važno je pridržavati se bezbednih granica doziranja. Najveća pojedinačna doza ibuprofena koja je dostupna obično iznosi 800 miligrama, iako doza od 400 miligrama ili više često zahteva recept—ne biste trebali sami uzimati dozu na tom nivou (ili višoj) bez saveta vašeg lekara.

Ako primetite da često posežete za ibuprofenom, posebno ako vaša upotreba traje duže od nedelje, dr Robert Paisli, kardijalni elektrofiziolog i opšti kardiolog sa Texas Heart Institute, preporučuje da smanjite dnevni unos na 2400 miligrama. Takođe naglašava važnost konsultacije s vašim lekarom kako biste odredili najnižu efikasnu dozu za vašu bol.

Mayo Clinic pruža smernice o doziranju ibuprofena za specifične vrste bolova:

Za menstrualne grčeve, preporučuju 400 miligrama svaka četiri sata.
Doza od 400 miligrama takođe je efikasna za opšte ublažavanje bolova i treba da bude raspoređena na vremenski period od četiri do šest sati.
Ako upravljate bolom usled artritisa, dnevna doza može varirati od 1200 do 3200 miligrama, podeljena na više doza.

Napomena: Budite oprezni i ne mešajte ibuprofen s drugim NSAID lekovima.

Budući da su ovi lekovi dostupni bez recepta, morate da vodite računa o dozama, jer previše može da bude fatalno.

Sporedni efekti ibuprofena

Kada se uzima u velikim dozama ili dužim periodima, ibuprofen može doneti neželjene sporedne efekte, kao što su problemi s bubrezima ili čirevi na stomaku. Ovi problemi su posebno važni za praćenje ako već imate zdravstvene probleme ili ako ibuprofen kombinujete s drugim lekovima. Neki od simptoma mogu uključivati neobičan bol u stomaku i promene u vašim navikama.

Kardiolozi takođe upozoravaju: iako može biti od pomoći, ibuprofen ponekad može povisiti krvni pritisak i povećati rizik od srčanih komplikacija.

Alternativa ibuprofenu

Ako primetite da ibuprofen postaje redovan deo vašeg svakodnevnog života, možda je vreme da razmislite o drugim načinima upravljanja nelagodom. Postoji mnogo puteva za ublažavanje bola koji ne uključuju lekove. Na primer, fizička terapija ili akupunktura mogu biti efikasne alternative, nudeći olakšanje rešavanjem uzroka bola.

Takođe, ne podcenjujte moć dobre ishrane. Promene u ishrani kako biste uključili više antiinflamatornih namirnica mogle bi značajno pomoći u upravljanju hroničnim bolom.

Kada je reč o stalnom bolu, mudro je potražiti savet od zdravstvenog stručnjaka. Oslanjanje isključivo na lekove poput ibuprofena ponekad može prikriti osnovni problem koji zahteva profesionalnu pažnju. Na primer, dr. Paisley upozorava da ponavljajuće glavobolje zaslužuju pažljiviju analizu, jer mogu signalizirati nešto ozbiljnije od svakodnevnog stresa.

I dok može biti brzo rešenje za probleme kao što je bol u leđima (koji takođe može biti znak većeg problema ako se nastavi), ibuprofen nije dugoročna strategija. Uključivanje redovne fizičke aktivnosti u vašu rutinu i istezanje može doneti velike koristi—ne samo za vaš bol, već i za vaše ukupno blagostanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari