Način na koji čuvate preostalu hranu je veoma važan, jer nepravilnom upotrebom namirnica možete da ugrozite svoje zdravlje. Smeštanje u frižider ili zamrzivač je povoljno za održavanje njene dugotrajnosti, ali i to ne treba da traje u nedogled.
Profesorka dr Veroslava Stanković za TV Prva govorila je o tome koliko dugo smemo da konzumiramo hranu koja nam ostane od slave, i koji je najbolji način za njeno čuvanje.
Svaka namirnica ima svoj rok trajanja, pa čak i kad stoji u zamrzivaču. Ipak, mnogi ljudi ne vode računa o tome, pa ubace nešto u zamrzivač i gotovo da zaborave na to.
„Tu hranu posle slave treba čuvati u rashladnim uređajima, frižiderima, do četiri stepena Celzijusa i to ne preterano dugo. Maksimalno do sedam dana, pri čemu treba voditi računa da podgrejanu hranu ne treba ponovo podgrevati“, upozorila je prof. Stanković.
Ona je ukazala i na to koliko je važno da obratimo pažnju na način i vreme čuvanja hrane jer u suprotnom može da dođe do trovanja koje u zimskom periodu može da bude veoma opasno. Kada se tome pridodaju i respiratorne infekcije, eto još većeg problema.
Takođe, kada je reč o navici Srba da pripremljenu hranu za Novu godinu čuvaju sve do Božića, profesorka napominje da to ne treba raditi.
„Ukoliko to radite, onda takvu hranu treba da stavite u zamrzivač i posle toga samo jednom podgrejati“, savetovala je.
Pored ovoga, stručnjaci dodaju da nipošto ne bi trebalo da zamrzavate: vakumiranu hranu, kuvana jaja, kafu, kremasti sir, puding, kiselu pavlaku, salate od piletine, tunjevine, šunke, testenine, sosove za salate u bočicama, neotvorene konzerve, nekuvanu testeninu i pirinač, pahuljice, jabuke, dinje, artičoke, patlidžan, zelenu salatu, krompir, rotkvice, žitarice, gazirane napitke i pivo . Takođe, napominju da je idealna temperatura zamrzavanja hrane minus 18 stepeni Celzijusa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.