Ljepljiva, ukusna kašika pekmeza može da unese malo čarolije u vaš doručak bez obzira na godišnje doba. Ali, tegle umeju da zauzmu puno prostora u frižideru, dok se džem u njemu stegne i nije pogodan za mazanje.
Možda ćete doći u iskušenje da tost premažete omiljenim ukusom, a zatim ostavite teglu džema na radnom delu. Uostalom, u prodavnici ste je skinuli sa rafa. Trebalo bi da može da stoji neko vreme otvorena?
To nije uvek slučaj. Popularni brendovi kao što su Smucker’s i Bonne Maman preporučuju da se njihovi džemovi i želei nakon otvaranja odlože u frižider, ali te kompanije izričito ne navode šta će se dogoditi ako ne sledite uputstvo.
USDA preporučuje 12 meseci za čuvanje neotvorenih džemova u ostavi, odnosno 6 meseci u frižideru po otvaranju, ali uvek se savetuje da prvo pogledate datum rok trajanja za bilo koji proizvod. Uostalom, ne znate koliko je dugo taj sanduk pekmeza stajao negde u skladištu.
Šta se događa ako predugo čuvate pekmez na sobnoj temperaturi?
Kada se skladišti na temperaturi iznad 4.5 stepeni, pragu za razvoj većine bakterija, džem postaje neupotrebljiv. Govorimo o mirisu, bakterijama ili površinskoj buđi. Čak i ako se buđ ukloni, proizvod nije bezbedan za upotrebu.
Dobra stvar je što džem na sobnoj temperaturi verovatno nije hladnokrvni ubica kakvog se bojite. Visok sadržaj kiseline u bobičastom voću i grožđu koje se koristi za pripremu pekmeza izlaže ga niskom riziku od botulizma, koji uspeva u alkalnim uslovima.
Ali, samo zato što vas loša količina pekmeza neće ubiti, ne znači da će vas ojačati. Salmonela, Ešerihija koli i druge bakterije još uvek mogu da pretvore ukusan obrok u preranu epizodu uobičajenog trovanja hranom, ako ne sledite uputstva kada je u pitanju hrana kojoj ističe ili kojoj je istekao rok trajanja.
Dakle, koliko dugo otvorena tegla može da stoji van frižidera?
Prema Cake Decorist vodiču, vaš džem bi trebalo da bude bezbedan za jelo oko mesec dana nakon otvaranja.
„Hlađenje može da produži njegov rok trajanja za nekoliko meseci, ali budući da džem ima pH vrednost 3 (bakterije se najviše razvijaju na pH vrednostima od 6.5-7), nema štete ako ga odložite u svoju ostavu“, objašnjava Erik Siden, zadužen za jelovnik bolnica Glen Cove, Plainview i Syosset u New Yorku (prema HuffPost).
Voda je još jedan činilac koji utiče na sigurnost hrane. Što je veća aktivnost vode, to je hrana sklonija razvoju buđi i bakterija, a aktivnost vode u pekmezu daleko je ispod one kvarljivih namirnica poput mesa, mleka i svežeg voća (prema studiji koju je sproveo Public Health England).
Čuvanje džema na hladnom i tamnom mestu povećaće šanse da potraje dovoljno dugo. Izbegavajte police blizu radijatora ili prozora i svakako ga dobro pomirišite pre nego što ga upotrebite.
Izvor: Tasting Table.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.