Koliko godine muškarca utiču na uspešnost veštačke oplodnje: Rezultati nove studije iz Velike Britanije 1Foto: EPA-EFE/ FRANCIS R. MALASIG

Studija koja je obuhvatila 19.000 ciklusa vantelesne oplodnje pokazala je koliko godine muškarca mogu da imaju uticaj na rađanje bebe i da li to može imati vitalniju ulogu nego što se ranije mislilo, piše Gardijan.

Utvrđeno je da za žene mlađe od 35 ili starije od 40 godina, starost njihovog muškog partnera malo utiče na njihove šanse da rode, ali za žene između 35 i 40 godina, došlo je do „značajnog pada“ u stopi živog rađanja ako je muški partner bio star 40 i više godina.

Rezultati dovode u pitanje široko rasprostranjene pretpostavke da starost majke uvek treba da bude primarna pažnja i mogli bi da pomognu u oblikovanju obrazovanja o plodnosti i poruka za parove koji pokušavaju da zatrudne.

„Nalazi doprinose rastućem broju dokaza koji pokazuju da je plodnost takođe i muško pitanje. Naša sve veća svest o uticaju muške plodnosti naglašava potrebu da se obezbedi obrazovanje o plodnosti kako za decu školskog uzrasta, tako i za parove koji planiraju porodicu“, rekla je Kejt Brajan, operativni menadžer u Fertiliti Netvork UK.

Profesor Geta Nargund koja je učestvovala u izradi studije rekla jeda je predugo teret bio na ženama, a da je doprinos muškaraca kratkoročnim i dugoročnim rizicima za potomstvo koji su povezani sa poodmaklom očevom starošću uglavnom bio ignorisan.

Retrospektivna klinička studija zasnovana na anonimnim podacima Uprave za ljudsku oplodnju i embriologiju.

U studiji je analizirana interakcija starosti majke i oca u 18.825 ciklusa veštačke oplodnje i pokazalo se da kada su žene bile mlađe od 35 godina „laboratorijski rezultati pokazuju da jajne ćelije mlađih ženki imaju kapacitet da poprave mnogo veću učestalost oštećenja DNK koja se nalazi u spermi starijih muškaraca“.

Kada je žena starija od 40 godina, kvalitet jajne ćelije je niži i jaje je manje sposobno da popravi bilo kakvo oštećenje pronađeno u spermi, istakla je Nargund.

„Međutim, ono što je zaista interesantno je da starost muškarca ima veći uticaj kada je žena između 35 i 40 godina“, rekla je Nargund.

Stopa živorođene dece opada sa 32,8 odsto gde je starost oca ispod 35 godina na 27,9 odsto kada je starost oca između 40 i 44 godine.

Tamo gde su muški partneri bili stariji od 55 godina, stopa živorođenih je bila 25 odsto.

„Znamo da starije očevo doba odlaže začeće, smanjuje stopu oplodnje i može dovesti do povećanog broja pobačaja ili poremećaja mentalnog zdravlja kod potomaka. Ali sada znamo da je za žene u određenoj starosnoj grupi ta starost oca značajnija nego što se ranije mislilo kada je u pitanju stopa živog rađanja”, rekla je Nargund.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari