Koliko je stara Zemlja? 1Planeta Zemlja: foto: Antonio M. Rosario / Tetra Images / Profimedia

Za godine se ne pita, ali Zemlja je tako fascinantna, pa ste se verovatno nekafa zapitali koliko je stara? Kroz istoriju, mnogi su izneli ideje o starosti našeg planete, ali sada nam je nauka dala definitivan odgovor,piše sciencefocus.

Konkretno, korišćenjem radiometrijskog datiranja starosti, dobili smo odgovor – i mnogo je starija nego što biste pomislili.

Koliko je stara Zemlja?

Zemlja je stara 4,54 milijarde godina, sa odstupanjem od 50 miliona godina. To znači da je Zemlja manje od polovine starosti Mlečnog puta, koji ima između 11 i 13 milijardi godina, i oko trećine starosti Univerzuma (10-15 milijardi godina).

Kako naučnici znaju koliko je Zemlja stara?

Naučnici su uspeli da odrede starost Zemlje koristeći tehniku pod nazivom „radiometrijsko datiranje“.

U osnovi, metoda omogućava naučnicima da izmere kada je poslednji put neki predmet promenio svoje radioaktivne elemente. U ovom slučaju istražuju se delovi meteorita Canyon Diablo, koji je pronađen u Arizoni.

 

 

Koliko su ljudi nekada mislili da je Zemlja stara?

Razne teorije o starosti Zemlje su dolazile i odlazile, a procene su bile baš šarenolike.

Jedan poznati primer rane teorije je teorija fizičara Vilijama Tomsona (1824-1907). Tomson je verovao da je Zemlja „uskrsnula iz prvobitno rastopljene faze“ i da je, na osnovu vremena hlađenja, Zemlja imala između 20 i 40 miliona godina. Radioaktivni ostaci još nisu bili poznati u Tomsonovo vreme.

To je bilo kontroverzno mišljenje i nije se slagao sa njim ni Čarls Darvin, ali drugi naučnici tog vremena.

U međuvremenu, irski fizičar i geolog Džon Džoli je 1900. godine teoretski zaključio da je Zemlja stara najmanje 80-100 miliona godina. Svoju teoriju je zasnovo na brzini kojom se so pojavljuje u okeanu usled procesa erozije.

Van geoloških istraživanja, neki fundamentalistički hrišćanski biblijski učenjaci tvrde, navodno koristeći naznake iz priče o stvaranju u Knjizi Postanka, da je Zemlja i Univerzum star oko 6000 godina.

 

Kada se pojavio život na Zemlji?

Najraniji oblik života se pojavio na Zemlji između 3,77 i 4,28 milijardi godina pre sadašnjeg trenutka.

Postoji neka rasprava oko ove starosti, ali naučnici još nisu pronašli fosile životinja starije od 890 miliona godina.

Međutim, 2017. godine, paleontolozi sa Univerziteta u Londonu tvrdili su da su pronašli dokaze o životu u fosilima malih bakterija starim 3,77 milijardi godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari