Koliko košta jedno jaje?  1Foto: Udruženje Vege zajednica

Juče je u Beogradu osvanulo 11 bilborda sa jasnom porukom koja se tiče industrije jaja u Srbiji: Kokoške su osuđene na život pun patnje.

To je život koji ne bismo poželeli nikome, a svi ga finansiramo. Porukom sa bilborda poručujemo da je odgovornost za zlostavljanje ovih životinja na svima nama i da svojim svakodnevnim izborima direktno podržavamo i potražujemo patnju i smrt nevinih bića. Bilbordi su postavljeni u sklopu kampanje Slomimo kaveze, koju je pokrenulo udruženje Vege zajednica u saradnji sa Open Wing Alliance-om

Naša kampanja se sastoji iz dva dela. U prvom, želimo da podignemo svest javnosti o problemu koji se tiče svih nas – ljudi treba da budu upoznati sa tim kako žive kokoške u industriji jaja kako bi znali šta podržavaju i koliko su surovi uslovi u kojima životinje koje su žrtve ove industrije provedu čitav život. 

Više od 90% kokošaka u Srbiji živi u kavezima. Kavezi su uglavnom baterijski, što znači da u jednom kavezu živi od 4–6 kokošaka, a da svaka za sebe ima površinu veličine A4 formata. Neretko su kokoškama isečeni kljunovi, ovo podrazumeva bolni proces debikiranja svega desetak dana po rođenju pileta. Treba imati u vidu da su kavezi u ogromnim halama naslagani jedni preko drugih u dugačkim redovima, a kokoške nikada ne napuste halu, što znači da svetlost dana ugledaju tek onda kada budu transportovane u klanicu.

Jaje koje vidite u prodavnici verovatno je došlo od kokoške koja nikada nije prošetala po zemlji, nikada nije videla spoljašnjost svog kaveza. Kretanje joj je otežano jer hoda po metalnim žicama koje joj ozleđuju noge. Dakle, to biće provodi ceo svoj život zatočeno, a pritom ne razume zašto je tu, niti zašto je u bolovima.

Prosečan život eksploatisane kokoške je 1–2 godine, a čitave dve godine ptica stoji na jednom te istom mestu, ne šireći krila, kljucajući isečenim kljunom, ozleđenih nogu, zbog jaja. Zbog svega ovoga smo smatrali da je važno da pojedinci, oni koji donose svakoga dana odluku da kupe jaja u prodavnici, znaju tačno šta plaćaju. Ne plaća se samo proizvod, plaća se čin kojim se dolazi do proizvoda. Nemamo pravo da eksploatišemo, mučimo i ubijamo nedužna bića zbog jajeta više. 

Koliko košta jedno jaje?  4
Foto: Udruženje Vege zajednica

Drugi deo naše kampanje tiče se korporacija, firmi i ugostiteljskih objekata. Za njih imamo jasnu poruku: promenite politiku poslovanja i poslujte društveno odgovornije. To znači da od firmi tražimo da prestanu sa nabavkom jaja iz kaveznog uzgoja.

Svesni smo da je velikim kompanijama potrebno vreme da načine promene, a u isto vreme njihove promene su masovnije od promene koju napravi pojedinac, takođe, zbog jakog marketinga koji su kompanije spremne da finansiraju te promene dobijaju veću pažnju javnosti. Ukoliko jedna veća kompanija odluči da posluje drugačije, ta odluka može uticati na čitave grane privrede u nekoj zemlji. Zbog svega navedenog smatramo da je uspešan dijalog sa kompanijama veoma važan u borbi za bolji svet.  

Više informacija o stanju u industriji jaja i o našim akcijama možete dobiti na društvenim mrežama naše kampanje – 

fb: slomimokaveze, instagram: slomimokaveze i na sajtu naše kampanje:  slomimokaveze.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari