Komarci koji prestaju da piju krv, komarci 1Foto: Pixnio

Kao posledica evolucije, jedna vrsta komaraca polako prestaje da se hrani krvlju i prelazi na cvetni nektar.

Studija sa Univerziteta u Ohaju pokušava da objasni zbog čega sve veći deo populacije Wyeomyia smithii vrste prelazi na cvetni nektar i napušta ranije oblike ishrane. Ovo se, naime, dovodi u vezu sa genetskim evolutivnim promenama u organizmima komaraca do kojih je došlo iz nekoliko praktičnih razloga. Jedan od njih je smanjenje rizika od prenošenja bolesti putem krvi – bez uboda nema ni seljenja patogena iz komarca u telo čoveka ili životinje.

Komarci koji prestaju da piju krv, komarci 2

Druga značajna prednost je ušteda energije. Dok se ovaj leteći insekt hrani cvetnim nektarom, metabolizam je znatno rasterećeniji. Pored toga, proteinski obroci od krvi su nešto slično Božićnoj večeri – ukusni, obilni i teški što ga kao i čoveka, čini tromim i sporim. I najzad, topli obrok može biti toksičan za telo komarca. Zanimljiva je još jedna sasvim logična promena do koje je došlo ovom evolucijom. Naime, komarci koji su prešli na cvetni nektar imaju razvijenije čulo vida nego pre. Kako su se za vreme svoje krvoločne faze oslanjali više na miris, sada, u potrazi za cvetom na livadi na koji bi sleteli, izoštravaju čulo vida i bolje reaguju na vizuelne nadražaje. Istraživači ovde pričaju isključivo o jednoj, Wyeomyia smithii vrsti, kod koje je zaista došlo do genetskih izmena. Jedan deo njene populacije, koji pretežno naseljava Severnu Ameriku, svoju ishranu zasniva isključivo na biljkama dok se na Floridi, određen broj komaraca iste vrste i dalje hrani ubodima i isisavanjem krvi. S toga se s pravom smatra da je u ovom slučaju zaista došlo do evolutivnih promena u cilju preživljavanja. Dalja istraživanja Wyeomyia smithii vrste otvaraju nove mogućnosti za utvrđivanje postojanja univerzalnog ”neujedajućeg” gena komaraca koji bi mogao da posluži za suzbijanje vektorskih zaraznih bolesti.

U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari