Kuala Lumpur (1) : Otkrovenje pod monsunima 1

Ako vam neko predloži mini-odmor u Maleziji, a vi ste u fazonu: „Šta ću tamo?“ ili ste poput mene: „Joj, pa gde baš sad, imam gomilu obaveza?“.

Stanite. Premotajte se na početak razgovora i pod obavezno recite DA. Jer je meni prestonica te zemlje – Kuala Lumpur, ispala potpuno otkrovenje. Neočekivano zabavan grad, pitom, moderan, tradicionalan.

Iako je put dug, lako stiže avio-kompanijom Katar ervejz, od Beograda do Dohe, te Dohe do Kuala Lumpura – za 12 sati leta. Cene karti su i te kako pristupačne, a usluga Katar ervejza, najbolje avio-kompanije za prošlu godinu, zaista perfektna.

A to što biste tamo išli u decembru, na primer, kao ja – kad je u Srbiji bilo minus 10 – nije nikakav problem, jer je u Kuala Lumpuru prosek u tom periodu oko 30 stepeni. S tim, što je vlažnost vazduha tipa 100 odsto. Ogromna je vlaga, jer je klima u Maleziji ekvatorijalna, sa monsunima od aprila do oktobra na jugozapadu, te od oktobra do februara na severoistoku zemlje. Što se tiče kontinentalnog dela, tu šibaju vetrovi s kopna, a na istok utuče okean.

Naš vodič DŽen, koju smo od milošte prozvali DŽena, odmah po dolasku, još dok smo bili umorni od putovanja, gde nam džet leg i vlaga nikako nisu pomogli taj prvi dan, ispričala nam je da je Malezija ustavna monarhija, koju čini 13 saveznih država i tri savezne teritorije, da je Južnokinesko more deli na Zapadnu i Istočnu, tzv. Malezijski Borneo. Singapur, koji se odvojio od Malezije 1965. godine, odmah je ispod zapadnog dela zemlje.

Na čelu države je kralj, iliti kako oni kažu Jang di-Pertuan Agong, koga biraju vladari devet malezijskih država na pet godina. Britanski uticaj je i dalje prilično prisutan, pa tako i na politički sistem. Premijer je na čelu vlade.

U Maleziji živi skoro 30 miliona ljudi, od kojih je velika većina stacionirana u zapadnom delu države. Močvare, šume i prašume podarile su raznovrstan životinjski i biljni svet. U takvim jednostavnim uslovima žive Aboridžini. Što kaže DŽena, žive u skladu sa prirodom. Mada ih je mnoge asimilirala vlada. Ako se nešto odmah može primetiti jeste multietičnost i multikulturalnost zemlje. Državna religija je islam, ali je sloboda veroispovesti zagarantovana.

Malezija je bogata azijska zemlja, sa samo – verovali ili ne – dva odsto nezaposlenosti. Benzin je jako jeftin, pa tako svi voze kola. Naravno, levom stranom. Umeju da budu gužve u saobraćaju, ali niko se ne nervira, niko ni na koga ne viče, ma nisam čula ni da je neko upotrebio sirenu.

Jeste da je službeni jezik malezijski, ali koristi se engleski na svakom koraku. DŽena kaže da i Maležani međusobno pričaju engleski ukoliko ga dobro govore. Osim britanske, veliki uticaj na Maleziju imaju indijska i kineska kultura. Valuta je ringit (jedan evro je oko četiri ringita), stanovi su jeftini za rentiranje, najmanja prosečna plata je 220 evra, putarine su takođe jeftine. Vremenska razlika je sedam sati unapred u odnosu na Srbiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari