Kuala Lumpur (3): Čarobno veče u KL 1

Nakon dva divna i udobna dva leta od Beograda do Dohe i Dohe do Kuala Lumpura avio-kompanijom Katar ervejz, stigosmo u prestonicu Malezije.

Džena nam je još u autobusu od aerodroma do hotela ispričala da je Kuala Lumpur najveći grad te države, te da ima oko 1,8 miliona ljudi.

Naša prva destinacija bio je Nacionalni spomenik, koji neverovatno podseća na spomenik Ivo DŽimi u Vašingtonu, valjda zbog toga što ga je dizajnirao isti arhitekta. Ovaj spomenik, sa koga se vidi panorama jednog dela Kuala Lumpura, posvećen je stradalima u borbi za slobodu Malezije, posebno onih koji su se borili protiv japanske okupacije tokom Drugog svetskog rata. Najviša je grupna bronzana skulptura na svetu. U blizini se nalazi zgrada parlamenta, koji, po britanskom modelu, ima dva doma – Gornji broji 70 poslanika, a Donji 222.

Kuala Lumpur je osnovao malajski radža Abdula još 1857. Grad ima poseban status u Maleziji, okružen je saveznom državom Selangor iz koje je izdvojen 1974. godine. Sve o istoriji Kuala Lumpura naučili smo u galeriji grada (KL City Gallery). Ovo KL je skraćenica od Kuala Lumpura, i upravo tako većina stanovnika ga i zove. Skoro svi suveniri, majice, razglednice imaju „KL“ na sebi.

Potom smo otišli do tornja (KL Tower Observation Desk) visokog čak 421 metar. Da bismo se popeli na vrh, koristili smo brze liftove, ispred kojih se malo čeka u redu, jer je ovo prava turistička atrakcija. Na vrhu je restoran koji se polako okreće za 360 stepeni, tako da dok ručate možete da vidite panoramu celog grada. Tog dana bilo je malo oblačno, ali je vidljivost bila ipak dobra, pa smo uživali u neboderima malezijske prestonice.

U Kuala Lumpuru se susreću brojne kulture, pa je grad prepun džamija, kineskih pagoda i indijskih, pa čak i budističkih hramova. Naša naredna destinacija je bila Nacionalna džamija (National Mosque). Ogromna, u betonu, ograđena zgradama i zelenilom. Da bi devojke i žene ušle unutra, moraju da se zamotaju u hidžab. To sam i uradila. Bio je bordo boje, baš mi je lepo stajao. Inače, kako nam je objasnila DŽena, vlasti planiraju da zabrane zumbu na javnim mestima, jer smatraju da nije prikladno da je treniraju muslimanke. Kaže DŽena da vlada insistira da se devojčice pokrivaju u javnim školama. Ako se zaljubite u muslimana iz Malezije, pod obavezno je da pređete u islam ako želite da se za njega udate.

Veče je već bilo palo, pa je došlo vreme za klopu. Išli smo u popularni Trek, lokaciju koja ima pet zona, a svaka nudi posebna mesta za zabavu, od klubova, pabova, restorana, koktel barova, uživo muzike… Sve radi do pet ujutru. Trek je napravljen kao deo turističkog plana grada za period od 2015-2025. godine. U avgustu prošle godine otvoren je Zuk, mesto koje ima 11 odvojenih soba za zabavu. Obišli smo sve, podrazumeva se. Tu su diskoteke, kafići, privatni klubovi… Sve za svakoga. Nema šanse da se ne pronađete bar u nekoj od ovih 11 soba. Večerali smo u fensi restoranu Le Noar. Klopa odlična – piletina, špagete… Uživo muzika. Bili smo napolju i nije bilo vruće, jer je pirkao vetar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari