Kvalitetan način života u trećem dobu - starački domovi 1Foto: Pixabay/Alexas_Fotos

Starački domovi su ustanove specijalizovane i namenski prilagođene životu naših najstarijih članova društva koji više nisu u mogućnosti da žive sami, bilo da ih u tome sprečavaju pozne godine ili bolest, najčešće ova dva faktora u kombinaciji jedan sa drugim.

Još uvek su među nama prisutne predrasude kada su u pitanju starački domovi. Verovatno su se ukorenile u nekim davnim vremenima kada starački domovi nisu izgledali niti nudili ni približno kvalitetne usluge svojim korisnicima kao što je to danas slučaj. Vreme je da se pozabavimo malo detaljnije staračkim domovima uopšteno, a u cilju otklanjanja predrasuda i bojazni koja često prati odlazak u starački dom a osećaju je i korisnici i porodica.

Osnivači staračkih domova pre svega su u obavezi da poštuju standarde zakonom propisane da bi uopšte mogli da počnu sa pružanjem svojih usluga. Da bi svojim korisnicima pružili što kvalitetnije uslove života, pažljivo biraju lokaciju na koju će smestiti svoju ustanovu. Bilo da se odluče za selo ili grad, saobraćajna gužva je nešto što se izbegava. Mirna naselja, kvartovi sa dosta zelenila, predgrađa koja pružaju mogućnost neometane i sigurne šetnje, imanja nadomak sela ili grada uređena tako da se zgrade nalaze okružene drvećem i cvećem, uređene staze za šetnju, staklene bašte, možda i specijalno prilagođeni bazeni za plivanje i rekreaciju.

U zavisnosti od organizacione šeme staračkog doma, korisnici doma žive u jednoj ili više stambenih jedinica. Eksterijeri odišu čistoćom i svežinom, jer se svakodnevno održavaju i čiste ali i prijatnim bojama, adekvatno odabranim i umirujućim. Boje enterijera se takođe pažljivo biraju da bi postigle isti efekat. Poslovica nas uči da je sve u detaljima. U staračkim domovima se na detalje obraća mnogo pažnje. Veliki prozori obezbeđuju dovoljno dnevne svetlosti. Prozračne zavese prijatnih boja dodaju dah elegancije u prostor. Nameštaju se pridaje posebna pažnja. Prilagođen je specijalnim potrebama starih korisnika svojom udobnošću i performansama. Podovi, znamo to, moraju biti čisti. Ali ni slučajno i klizavi. Hodnici u staračkim domovima moraju biti dovoljno široki, rukohvati pored stepenica su nezaobilazni, liftovi sa sedištima su sada već prerasli u deo svakodnevne upotrebe.

Korisnici žive i obitavaju u jednokrevetnim ili dvokrevetnim apartmanima. Prostorije za pripremanje i serviranje hrane su zajedničke osim za one naše najstarije koji imaju problema sa kretanjem. Njima se hrana servira u apartmanu.

Zajedničke prostorije su raznovrsne i od osnivača staračkom doma zavisi kojim kapacitetima i vrstama raspolaže. Ipak, većina staračkih domova poseduje dnevni boravak sa televizorima, biblioteku sa čitaonicom, gde se može čitati i dnevna štampa, magazini i stručni časopisi za ljubitelje istih.

Već pomenute staklene bašte otvorene su za ljubitelje baštovanstva, da u njima provedu deo svog vremena. Različite kreativne radionice su obavezne u sklopu staračkih domova. Oblikovanje gline, grnčarije, slikanje, vajanje, obrada drveta, čitav niz umetničkih i kreativnih materijala i alata su dostupni svim onima koji konačno imaju dovoljno vremena da se posvete svom najdražem hobiju.

Savremeni starački domovi svojim korisnicima obezbeđuju kompletnu profesionalnu zdravstvenu i opštu negu, najkvalitetnije socijalno staranje, raznovrsnu i prilagođenu ishranu u skladu sa nutricionističkim i zdravstvenim zahtevima primerenim svakom korisniku pojedinačno. Slobodno vreme i njegovo porovođenje je organizovano i obezbeđena je sva neophodna logistika koju ustanove ovog tipa zahtevaju.

Potrebno je poštovati i duhovni deo ljudske prirode, pa se starački domovi staraju da organizuju odlaske u šetnje, izlete, na hodočašća, posete koncertima i galerijama, muzejima, književnim večerima, crkvama ili znamenitim istorijskim ili kulturnim mestima.

Ukoliko naš voljeni stariji imaju neke specifične zdravstvene teškoće koje zahtevaju specijalan tretman, starački domovi predviđaju i unapred su pripremili smeštaj, brigu u svakom segmentu života za svaku pojedinačnu potrebu. Pokretni ali i nepokretni klijenti primiće adekvatnu negu. Ukoliko postoji neko psihičko oboljenje, neurološko ili neko slično koje zahteva neprekidan nadzor, i taj vid zdravstvene brige je ostvariv do maksimuma.

Neki od savremenih staračkih domova u svom sklopu imaju i salone za masažu, frizerske i kozmetičke salone. Krojačke usluge se takođe organizuju pa naši najstariji često prkose vojim poznim godinama. To se očituje i u njihovom odličnom raspoloženju! Provode dane u društvu svojih vršnjaka, često i istomišljenika, odlično se međusobno razumeju, druže se kvalitetnije nego ikada. Zabavljaju se samo onim što im pričinjava radost, dele utiske sa ljudima oko sebe, fizički su aktivniji, mentalno usredsređeniji, pa se ne treba čuditi ako čujete kako se pesme ore hodnicima staračkog doma pored kojeg ste prošli. Starački domovi iz dana u dan dokazuju da starost ne mora biti mučan period života, naprotiv!

Starački domovi nisu organizovani tako da nude apsolutno iste sadržaje i usluge. Zato je potrebno prvo ustanoviti šta je od usluga neophodno našem najstarijem članu. Koje su njegove želje i prohtevi. Tada je potrebno potražiti onaj pravi starački dom koji će sve ovo zadovoljiti.

Sajt mirandre.com je vaš pouzdani prijatelj i savetnik kada krenete u potragu za staračkim domom kojim će svi biti zadovoljni. Na sva vaša pitanja mirandre.com ima odgovore.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari