NASA satelit je snimio atmosferski fenomen koji se formirao iznad novozelandskih planina: oblak nazvan „Taieri Five“.
Lentikularni oblak.
Lentikularni oblak je fenomen koji se retko viđa.
Ova pacifička ostrvska država nudi sve, od dugih suptropskih peščanih plaža do aktivnih vulkana, bujnih šuma i planina nalik Alpima. Magiju ostrvu daju i atmosferske pojave, od kojih je jedan od najpoznatijih oblak koji je dobio ime: „Taieri pet“.
Oblak ima karakterističan oblik koji meteorolozi nazivaju lentikularnim oblakom, piše N1 Zagreb.
Reč je o nepokretnim, odnosno plutajućim oblacima koji nastaju u posebnim okolnostima kada vetar duva preko prepreke, najčešće planinskog grebena.
Ponekad ovi oblaci izgledaju kao slojevi oblaka, a Taeiri Pet je čak opisan kao „ogromna gomila tanjira“.
Novine su izveštavale o Taieri Petu od kraja 19. veka. Ime je dobio po regionu Strat-Taieri na južnom ostrvu Novog Zelanda, gde se javlja, i engleskoj reči „pet“, što znači ljubimac.
Oblaku je navodno dalo ime lokalno stanovništvo koje ga doživljava kao svog „ljubimca“, jer je jedinstven samo za njihovo područje.
Taieri Pet je bio i naziv lokalnih novina koje su izlazile od 1982. do 2021. Pojavljuje se najčešće u blizini grada Midlmarča, a meštani tu pojavu shvataju kao znak predstojeće oluje.
Kako se formira i razvija lentikularni oblak možete videti u videu ispod, koji prikazuje oblak nastao iznad ostrva Tenerife.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.