Iako nam kućni ljubimci pružaju zabavu, društvo i osmeh na licu, pitanje je da li oni utiču i na naše zdravlje… Istraživanja ukazuju na značajnu ulogu životinja u lečenju mnogih bolesti, poput kardiovaskularnih bolesti, raka, fibromialgije, autizma i demencije. Terapija uz pomoć životinja takođe se često koristi u tretmanima mentalnog zdravlja, poput depresije, anksioznosti, PTSP-a i drugih stanja.
„Kao neuropsihološkinja, interesovalo me je da otkrijem da li postoje istraživanja o uticaju ljubimaca na ljudski mozak. Iznenadila sam se kad sam pronašla zanimljive rezultate“, rekla je neuropsihološkinja Barbara Koltuska-Haskin za Psychology Today.
Uticaj ljubimaca na kogniciju
Studija iz 2022. godine, koju je sprovela Dženifer Eplbaum sa kolegama, ispitivala je povezanost dugotrajnog vlasništva nad ljubimcima i kognitivnih sposobnosti kod starijih osoba. Učesnici su bili stariji od 65 godina i podeljeni u tri grupe: oni koji imaju ljubimca više od pet godina, oni koji ga imaju manje od pet godina, te oni bez ljubimaca. Rezultati su pokazali da je vlasništvo nad kućnim ljubimcima povezano s višim nivoom kognicije (bolja brzina obrade informacija, usmerenost pažnje i pamćenje priča).
Japanska studija iz 2023. godine istraživala je uticaj vlasništva nad psima i mačkama na pojavu demencije kod starijih osoba. Rezultati su pokazali da je vlasništvo nad psima imalo značajan uticaj protiv demencije, naročito kod ljudi koji su redovno vežbali i nisu bili socijalno izolovani. Međutim, vlasništvo nad mačkama nije pokazalo slične efekte.
Istraživanja ukazuju na to da ljubimci pozitivno utiču na zdravlje tela i mozga. Zato uživajte u društvu svog krznenog prijatelja, posetite najbliži azil ili sklonište za životinje i započnite svoj zdraviji život.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.