U Indijskom okeanu, jugozapadno od Šri Lanke, nalazi se najmanja i najrazuđenija zemlja Azije, Maldivi.
Arhipelag se prostire na ogromnoj površini od preko 90 hiljada kvadratnih kilometara, a ostrva su raspoređena u 26 atola čija je ukupna površina manja od polovine Krfa!
Ona su vrhovi ogromnog planinskog lanca koji se proteže 960 km pod morem. Najverovatnije da je zemlja dobila ime po složenici koja na nekoliko lokalnih jezika znači: „đerdan ostrva“.
Maldivi su dugo razvijali isključivo industriju izlova i sušenja ribe, ali početkom sedamdesetih godina XX veka počinju se okretati novoj grani privrede – turizmu. Mnoga rajska ostrva postaju hoteli visoke kategorije. Ima ih stotinak, primaju preko 700 hiljada gostiju i donose državi profit od 650 miliona dolara godišnje.
Iz malog aviona kojim se leti od glavnog grada Male do jednog od ostrva – hotela, pruža se neverovatan pogled.
Postaje jasno kako je arhipelag dobio ime, jer se na tirkiznim vodama okeana u nedogled prostire predivna niska bledoplavim morem okruženih koralnih ostrva.
Ušuškani u bogatom zelenilu tropskog rastinja, blizu peščanog žala, udobni bungalovi su opremljeni taman dovoljno za ugodan i romantičan boravak. Iako su Maldivci muslimani još od XII veka, gostima je na rapolaganju dobro opremljen mini bar i kuvalo za čaj i kafu.
Gosti se vrlo brzo po dolasku prepuštaju čarima i intimi ostrva, jer hotelski kompleksi su tako organizovani da nude, ali ne insistiraju na zajedničkoj zabavi i animaciji. Zato zaljubljeni parovi mogu do mile volje da uživaju u divnom okruženju uz cvrkut ptica i šum morskih talasa.
Na mnogim ostrvima postoje takozvani „vodeni bungalovi“, luksuzne drvene sojenice iznad plitkog mora, ponekad sa providnim delom poda, da bi udobno zavaljeni u fotelje ili krevete, gosti mogli posmatrati šareni morski svet ispod sebe.
Razuđeni koralni arhipelag je poznat po neverovatnom bogatstvu morske faune i jedno je od najlepših i najomiljenijih mesta na svetu za ronioce i gnjurce.
Zbog svog položaja i plitkih voda oko ostrva, mnoge vrste se ovde pare i mreste, čak i ajkule. Zanimljivo je da i pored njihovog čestog prisustva nikada nije zabeležen kontakt ajkula i čoveka, kamoli napad! Na mnogim ostrvima se čak u večernjim časovima dešava prilično bizarna „predstava“ – šark fiding.
Ponekad je lepo razbiti rajsku svakodnevicu odlaskom do obližnjeg naselja, porazgovarati sa domaćinima i iscenkati se za poneki suvenir, a ponekad i promeniti plažu, mada je teško izabrati koja od koje je lepša.
Zalasci i izlasci sunca na Maldivima predstavljaju pravi spektakl, kao i ćudljivo nebo koje se za tren oka naoblači i iznedri tropski pljusak. Najbolje vreme da se otputuje na Maldive je – uvek.
Ipak, decembar do aprila se smatra najboljim dobom godine, ali tada su i cene najviše, „niža“ sezona od juna do novembra je odličan period, jer u pitanju su tropi, pljuskovi dolaze i odlaze, najmanje ih je u februaru, najviše u maju, ali uvek je toplo, lepo i udobno, tako da ova ostrva predstavljaju odličan izbor za zaljubljene, umorne i one koji bi nakratko da pobegnu od stresa sopstvenih života…
Autor je kreator dalekih putovanja u agenciji Odeon World Travel
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.