U Srbiji živi 200.000 obolelih od Alchajmerove bolesti, a svaka druga osoba starija od 80 godina je u riziku da oboli.
Nedostatak institucionalnih kapaciteta za lečenje obolelih dovodi do toga da su ove osobe najčešće briga svojih najbližih. Negovanje osobe obolele od Alchajmerove bolesti je posebno.
Osobe koje neguju ovakvog bolesnika često teško podnose njegove stalne promene ličnosti i ponašanja. Promene ličnosti kod obolelih su različite i uvek dovode do promena u međusobnim odnosima. Centar za poremećaje pamćenja i demencije na Institutu za neurologiju Kliničkog centra Srbije uradio je jednu brošuru, tačnije Mali vodič za članove porodice obolelih od Alchajmera, sa savetima kako da se ophode sa dementnim članom.
„Dementni bolesnici žive u jednom nestvarnom svetu doživljaja i osećanja. Pokušajte da se preselite u svet njegovih misli i da ga razumete. Prepoznavanjem i prihvatanjem njegovih osećanja možete da sprečite njegovu dodatnu nesigurnost“ , navode iz Centra u ovoj brošuri.
*Informišite se o bolesti
Poznavati Alchajmerovu bolest znači pomoći. Informišite se o oboljenju i o toku bolesti. Lakše ćete prihvatiti pomaganje, negu, pratnju i podršku ukoliko se pripremite na to kako se bolest ispoljava. Čak i razgovori sa lekarom mogu biti efikasniji ako se vode sa više predznanja.
*Ne kritikujte navodno pogrešno ponašanje bolesnika
Ako kritikujete dementnog bolesnika, njega ćete opteretiti i nećete mu pomoći.Kritika za njega znači podvrgavanje merilima koje on ne može da razume. On ne razume argumente koji su za vas logični.
*Ustalite svakodnevne aktivnosti
Tokom bolesti je obolelom teško da razgraniči dan i noć. Pomozite mu da strukturiše svoj dan tako što ćete mu ponuditi jasan dnevni raspored. Čvrste satnice i rutine, dakle uređenost dnevnog ciklusa , doprinosi i smirenosti bolesnika.
*Izbegavajte da preopterećujete obolelog
Naučite da očuvate ležernost, od obolelog ne tražite previše i ne opterećujte ga previše. On tada neće osećati pritisak na koji ne može da odgovori i neće biti suočen sa činjenicom da je zakazao. Time iskazujete poštovanje prema njemu i omogućavate mu da se oseća važnim. Jedna instrukcija, jedna rečenica.
*Ne osvrćite se na optužbe, ne uzimajte ih lično
Oboleli od Alchajmerove bolesti često pričaju neverovatne priče i optužuju članove porodice za strašne propuste.Ne reagujte povređeno i imajte uvek na umu da bolesnik nije sposoban da takve priče konstruiše osnovano i namerno.
*Govorite polako i razgovetno
Sporim i jasnim govorom pomažete obolelom da vas bolje razume. Trajne promene u mentalnim aktivnostima sa napredovanjem bolesti obolelom sve više smetaju. Komplikovane reči, dugačke rečenice ili nejasan izgovor mu otežavaju razumevanje. Zato budite obazrivi u komunikaciji sa obolelim i u razgovorima koji se odvijaju u njegovom prisustvu.
*Smiren i staložen negovatelj, smiren bolesnik
Ako ste član porodice ili osoba koja se stara o dementnom bolesniku vaš život se menja. Dajte obolelom dovoljno vremena da se privikne na novonastalu situaciju. Njemu je potrebno više vremena da sredi svoje misli tako da mu je savladavanje svakodnevnice teže. Imajte strpljenja. Planirajte. Izbegavajte vremenski pritisak i stres. Posmatrajte ovu promenu kao proces učenja, koji zahteva dosta vašeg vremena i strpljenja.
*Pokušajte obolelog da uključite u praktične poslove
Tokom bolesti oboleli gubi sposobnost da svoju svakodnevnicu ispuni aktivnostima. Pokušajte da se setite koje poslove je ranije obavljao. Podstičite ga i podržavajte u tome da aktivnosti sprovodi u okviru svojih mogućnosti. Time možete da produbite njegov osećaj vrednosti.
*Pobrinite se za bezbedno okruženje
Оboleli od Alchajmerove bolesti imaju izraženo povećan rizik od nezgoda. Za to su odgovorni faktori kao : promena shvatanja o bezbednosti, smetnje u centru za ravnotežu, smanjena sposobnost izvođenja radnji kao i logičko povezivanje različitih radnji. Razmišljajte, kao i kod dece, o opasnostima koje prete, kao što su sredstva za čišćenje, električni aparati ili oštri noževi. Pokušajte takve stvari da odstranite iz domaćinstva i time ćete zaštititi bolesnika i njegovo okruženje.
*Isplanirajte svaku promenu i sprovodite je koliko god je moguće sporije
Čak i u poznatoj sredini, sa dobro poznatim licima, oboleli se često oseća strano i usamljeno. Svaka promena njegove okoline, kao na primer preseljenje ili promena negovatelja, njega teško pogađa i čini dodatno nesigurnim. Zato pripremajte promene i dajte obolelom vremena da se na njih privikne. Menjati samo ako je neophodno.
*Pojednostaviti oblačenje
Oblačenje odevnih predmeta pravilnim redosledom za obolelog od Alchajmerove bolesti, čak i u ranim stadijumima bolesti, može biti teško.Pomozite mu tako što ćete odevne predmete složiti redosledom, kojim on treba da ih obuče. Birajte ležernu, udobnu odeću koja se lako oblači i skida i u kojoj se on prijatno oseća.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.