Malta (5): Na ostrvu crkvi 1

Malta je mesto crkvi, mirisa i buke, pročitala sam u jednoj od mnogobrojnih reklamnih brošura…

Boraveći na tom sunčanom ostrvu januara ove godine, mogli smo sve to da proverimo. Malteški arhipelag ima 430.000 stanovnika. Najveće ostrvo je Malta sa prestonicom La Valeta. Ovu ‘liliputansku’ državu mnogi u svetu nazivaju – ostrvom crkvi. Ima ih isto toliko koliko i dana u godini! (što znači da žitelji ovog ostrva svakog dana mogu da svoju molitvu obave u drugoj crkvi. Katolička vera je izuzetno jaka; boravak pape Pavla II na Malti oglašen je i publikovan u svetskoj štampi pod naslovom: „Celo ostrvo na molitvi“.

Spoljašnjost Katedrale u gradiću Mdina i unutrašnjost crkve Rotonda u Mosti – na posetioca ostavljaju dubok utisak. Ali, najjača impresija… impresija od koje mi zastaje dah, jeste trenutak kad zakoračite u Katedralu Svetog Jovana. Ova impozantna građevina koja se nalazi unutar utvrđenja iznad Velike luke dominira gradom. Unutrašnjost urađena u bareljefu i ukrašena sa 24-karatnim zlatom zabljesne čim se napravi prvi korak. Posetilac ne zna šta bi pre pogledao; da li oltar ili plafon, zidove, široke stubove, ikonostas, zlatne i elegantne arkuse, niše, ili prolaze… no, pošto je Katedrala poznata po remek-delu čuvenog slikara Karavađa – odlazimo do prve slike: „Obezglavljenje Svetog Jovana“ koja zauzima impozantan prostor. Impresija je snažna, likovi su toliko ‘živi’ da neki od posetilaca koji se duže zadrže u posmatranju detalja slike i sami osete mučninu od prizora, pa se mnogi teško odlučuju da pogledaju i drugu sliku. „Pokajanje Svetog Jeronima“ prikazuje starog čoveka u ćeliji. Ovo Karavađevo delo je poznato posebno po izuzetnom svetlosnom efektu boja u pozadini…

Mada se italijanski slikar Karavađo smatra prvim velikanom baroknog slikarstva u svetu, njegova biografija pokazuje da je još u rodnoj Italiji bio čovek sklon piću, neobuzdan i brutalan. Posle kafanske kavge, kada je ubio čoveka, godine 1606. pobegao je na Maltu. Na poziv malteškog majstora Velikog reda, Adolfa Vinjakura, Karavađo prihvata da naslika njegov portret. Zauzvrat dobija titulu – viteza. Međutim, nastavlja sa svojim pređašnjim kavgama i jednom prilikom ponovo ubija čoveka; potom završava u tamnici. Ni tamo ne miruje, već posle određenog vremena uspeva da pobegne i krišom se vrati u otadžbinu… Prvo je doplovio do Sicilije (udaljene od Malte samo 90 kilometara) gde se skrivao od malteških progonitelja, potom do Napulja, odakle je hteo u Rim. Nije stigao, Maltežani su bili brži; velikan baroknog slikarstva Karavađo umro je od zadobijenih rana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari