Maramice za dezinfekciju ne bi trebalo da koristite na sledećim predmetima 1Fotografija: Oli Woodman on Unsplash

Dezinfekcione maramice zamišljene su za čišćenje tvrdih, neporoznih površina. Sa druge strane, neće vam biti od koristi za sledeće predmete.

1. Kožne torbice ili presvlake

Bez obzira na vaš životni stil, vaša voljena torbica ume da se zaprlja. To isto može da se dogodi i sa vašim sedištem u kolima ili nameštajem. Iako se maramice za dezinfekciju čine kao efikasno rešenje, one sadrže alkohol i amonijak koji može da isušiti isuši i ošteti njenu površinu. Umesto toga, odlučite se za komercijalno sredstvo za čišćenje kože ili isprobajte mešavinu tople vode i sapuna, pri tome pazeći da kožu ne natopite.

2. Granitne ploče

U iskušenju ste da očistite one blistave ploče od granita maramicama za dezinfekciju? Budite oprezni. Uzastopno brisanje ovim maramicama može da ošteti zaptivač na granitu, te ostavi dugotrajno oštećenje. Za svakodnevno čišćenje jednostavno možete da upotrebite deterdžent za suđe i toplu vodu. Kako bi ih dezinfikovali, koristite izopropilni alkohol.

3. Naočare

Oduprite se nagonu da prebrišete naočare dezinfekcionim maramicama, jer one mogu da oštete osetljive delove sočiva, kažu stručnjaci. Umesto toga, očistite stakla kapljicom deterdženta za posuđe i toplom vodom ili upotrebite komercijalno sredstvo za čišćenje i prebrišite ih mekom krpom.

4. Biserni nakit

Brisanje bisernog nakita dezinfekcionim maramicama s alkoholom nije dobra ideja. One umeju da oštete vaše drago kamenje, uključujući bisere, opale i smaragde. Biseri su takođe podložni oštećenju od amonijaka, koji se obično nalazi u maramicama. Za čišćenje istih vam zapravo treba samo topla voda i blagi sapun, kažu stručnjaci.

5. Vaš toalet i vodovod

Vaš WC može biti plodno tlo za bakterije, pa zato možete da upotrebite dezinfekcione maramice za čišćenje daske na WC-u i spoljašnji deo bez štetnih posledica. No, nemojte nikada da ih bacite u WC i pustite vodu kad završite s čišćenjem, upozoravaju stručnjaci. Za razliku od toaletnog papira, maramice se ne otapaju u vodi na odgovarajući način, što može da začepi vaše cevi i dugoročno oštetiti vaš vodovod.

6. Delikatna odeća

Imate vidljivu fleku na majici? Čišćenje iste s dezinfekcionim maramicama može da je učini manje vidljivom, ali na određenim vrstama tkanine neće biti od prevelike koristi. Alkohol u maramicama može da izbledi i ošteti odeću osetljivijih materijala.

7. Ekrani osetljivi na dodir u vozilu

Vaši masni otisci su svuda u vašem autu, pa posežete za maramicama za dezinfekciju? Alkohol i jedinjenja amonijaka u maramicama mogu ‘da nagrizu’ zaštitne navlake ekrana i na kraju uzrokuju zamagljivanje ili otiske na istima, upozoravaju proizvođači. Umesto toga, očistite ovakve ih sapunom i vodom, vodeći računa o tome da ih previše ne navlažite. Takođe, neki proizvođači automobila preporučuju upotrebu maramica koje su posebno izrađene za ekrane.

8. Hrana

Nadamo se da se ovo ne treba posebno da naglašavamo, ali voće, povrće ili bilo koja druga hrana nikada ne bi trebalo da čistite dezinfekcionim maramicama, jer sastojci u njima nisu namenjeni unosu u organizam i mogu da dovedu do povraćanja.

9. Drveni nameštaj ili podovi

Da li volite rustični izgled? Budite oprezni. Na nekim pakovanjima maramica za dezinfekciju piše da ne mogu da se koriste na drvenim podlogama, ali stručnjaci napominju da se to odnosi samo za drvo tretirano poliuretanom. Budući da nedovršeno drvo deluje poput sunđera, ono može da apsorbuje previše rastvora s maramica, te s vremenom mogu da se pojave pukotine ili ispupčenja. Preporučuje se korištenje metode suvog čišćenja, odnosno upotrebe tvrde četke i usisavača.

10. Tapecirane tkanine i tepisi

Uvek proverite uputstvo pre upotrebe bilo kakvih sredstava za čišćenje na tapeciranim tkaninama ili tepisima, jer oni mogu da promene boju ako se na njima koriste agresivna sredstva za čišćenje. Dezinfekcione maramice jednostavno ne funkcionišu na većini mekih, poroznih površina.

11. Posude za hranu

Ako jedete iz njih ili u njih odlažete hranu, pazite da takve predmete ne brišete dezinfekcionim maramicama, koliko god je praktično. Hemikalije u maramicama se, naravno, ne smeju gutati i umeju da se zadržavaju na tvrdim površinama. Ako zaista želite da očistite svoje suđe, koristite vrelu vodu prilikom sledećeg pranja u mašini, te kupite antibakterijski sapun za posuđe ili koristite rastvor izbeljivača i vode.

12. Vaš pametni telefon

Donedavno je većina stručnjaka bila protiv upotrebe maramica za čišćenje vašeg pametnog telefona, ali pandemija je promenila njihov stav. Apple sada tvrdi da je u redu da koristite dezinfekcione maramice za čišćenje telefona, ali upozorava da morate da budete pažljivi i držati se tvrdih spoljašnjih površina, pazeći da tečnost ne ode unutar otvora za punjenje ili drugih otvora. Samsung takođe poručuje da su dezinficijensi u redu, ali preporučuje da se nanose krpom od mikrovlakana, piše Msn.

Izvor: 24sata.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari