Maslačak je odličan izbor ako imate stomačne tegobe.
Maslačak je rod biljaka iz porodice glavočika (Asteraceae).
Maslačak je trajna zeljasta biljka. Iz njegovoga korena koji je pod zemljom blago razgranat, na površini izbija lišće koje odmah poleže po zemlji.
Cveta od marta do maja jarko žutim cvetovima. Listovi maslačka su jake zelene boje i nazubljeni. Stabljika i listovi kada se prelome suze tečnošću.
Cvetna drška kod maslačka je šuplja iznutra i izdiže se vertikalno. Na njenom vrhu se razvija žuti cvet, koji ima glavičasti oblik. Posle sazrevanja cvetovi daju lagano, karakteristično seme bele boje. Maslačak uspešno raste na svim zemljištima, ali mu najviše odgovaraju vlažne livade. Nalazi se na livadama i travnjacima, po pustim mestima i napuštenim njivama, pored puteva i oko naselja, piše Stetoskop.info.
Maslačak od lekovitih materija sadrži gorke materije, mnogo kalijuma, smole, eterično ulje, 40% inulina (u korenu). Listovi sadrže 16 – 18 % vitamina C, gvožđa oko 3%.
Lekovita svojstva maslačka
Maslačak pomaže kod raznih oboljenja, popravlja krvnu sliku, čisti organizam, protiv gihta, ekcema, ublažava reumu, leči jetru, pomaže lučenje žuči. Pomaže za slabe stomake, diuretik je – sadrži dosta kalijuma, kombinuje se za plućne bolesti.
Sveži listovi rozete mladog maslačka skupljeni u proleće pre cvetanja biljke koriste se za pripremanje salate, a pržen samleven koren maslačka kao zamena ili dodatak kafi.
Koristi se i za jelo, kao salata, turšija, čorba, varivo, zamena za kafu, za spremanje travarice, lekovit med, koristi se kao tinktura, sušen, cedi se medicinski sok.
Kao gorko sredstvo za podsticanje apetita i lučenja žuči. Podstiče izlučivanje mokraće, olakšava pražnjenje creva. Koristi se kod upale žučne kese, kamena u žuči, poremećaja varenja, mišićnog reumatizma i kao sastojak u preparatima za lečenje virusnog hepatitisa.
Veoma blagotvorno deluje na stomačne probleme, a odličan je za žuč i jetru. Pošto je dobar diuretik, pomaže da bolje radi žučna bešika, da se bolje steže i luči više žuči u crevo, poboljšavajući njihov rad. Pogodan za ljude sa peskom i kamenom u mokraćnim kanalima.
Čaj od maslačka
Maslačak je poznat po svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima. Čisti jetru i krv te je odličan diuretik. Osim toga, pokazalo se da ima pozitivan utjecaj na ženske hormone i reproduktivne organe. Redovitom konzumacijom čaja od ove biljke moguće je rešiti probleme sa varenjem. Ali treba biti oprezan, jer neke osobe mogu da budu alergične na maslačak.
Čaj se priprema jednostavno, kašiku čaja prelijete sa 200 ml vode i ostavite 10 minuta i napitak je gotov.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.