
Aplikacije za razmenu poruka često se hvale svojom „bezbednošću“ i „privatnošću“, spominjući šifrovanje i druge tehničke termine. Ali koliko su zaista sigurne?
Iako najpopularnije aplikacije poput Signala i WhatsApp-a pružaju određeni nivo zaštite korišćenjem šifrovanja end-to-end, ta zaštita može biti ugrožena iz različitih razloga. A smo neke od njih su greške korisnika i loša podešavanja.
Američka agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) izdala je upozorenje za korisnike iPhone-a i Android-a, koji, iako koriste aplikacije za siguran razgovor, ostaju ranjivi na sajber napade zbog sopstvenih postupaka. Na osnovu izveštaja Google-ove grupe za obaveštavanje o pretnjama, NSA je ukazala na potencijalne ranjivosti u aplikaciji Signal. Problem nije bio u samoj aplikaciji, koja je radila ispravno, već u funkcijama koje su korisnicima trebale da olakšaju korišćenje aplikacije.
NSA ističe da su problematične karakteristike povezani uređaji i grupne veze. Prvi omogućava korišćenje aplikacije sa istim nalogom na različitim uređajima koji ispunjavaju zahteve. Ova opcija je potencijalno opasna jer može omogućiti pristup nalogu na uređaju koji nije pod kontrolom korisnika. Međutim, korisnici mogu otežati takvu situaciju tako što će pronaći opciju „Povezani uređaji“ u meniju Podešavanja i ukinuti sve veze koje ne prepoznaju kao svoje. Ako nisu sigurni, bolje je prekinuti vezu, pa je ponovo uspostaviti kasnije ako se ispostavi da je došlo do greške.
Druga potencijalna pretnja je slanje linkova za pozivanje novih članova u grupnu čet. U Signalu je moguće isključiti ovu opciju u podešavanjima grupe, dok u WhatsApp-u takva opcija ne postoji, ali je moguće podesiti da samo administratori mogu dodavati članove u grupu.
NSA savetuje korisnicima da redovno proveravaju ova podešavanja, povremeno raskidaju veze sa „Povezanim uređajima“ i ponovo ih povezuju, kao i da ne klikću na linkove za grupne četove koje nisu očekivali ili ne mogu da potvrde kao sigurne. Takođe, preporučuje se da korisnici postave PIN za ulazak u aplikaciju, a još bolje – da uključe biometrijsku autentifikaciju, čime bi aplikacija, a samim tim i prepiska, bila dodatno zaštićena.
Još jedan važan savet: nakon svakog ažuriranja aplikacije, proverite podešavanja privatnosti. Naime, autori aplikacija često dodaju nove funkcije ili menjaju podešavanja kako bi te funkcije bile omogućene, što može ostaviti korisnike ranjivim ukoliko ne proveravaju nove opcije, prenosi dnevnik.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.