Misterija koja privlači turiste: U Turskoj na vrhu planine već 2.500 godina gori vatra koja se ne gasi 1Foto; Shutterstock, Svitlana Belinska

 

Da li ste čuli za večnu vatra, ali ne onu u Sarajevu, već u Turskoj?

Na jugozapadu Turske, nedaleko od grada Antalije, možete pronaći misteriju koja intrigira znatiželjnike više od 2.500 godina.

Na vrhu planine Čimera gori večna vatra koja se nikada ne gasi.

Ova vatra, koja nosi ime po planini, povezuje se s prastarom legendom o Himera, čudovištu koje izgleda kao mešavina koze, zmije i lava. Međutim, naučnici su utvrdili da plamen dolazi zahvaljujući posebnom metanu ispod stena i hemijskoj reakciji koja ga stvara.

Ovo mesto smatra se jednim od najzapaljivijih metanskih područja, zahvaljujući rutenijumu, katalizatoru koji se nalazi u vulkanskim stijenama.

Misterija koja privlači turiste: U Turskoj na vrhu planine već 2.500 godina gori vatra koja se ne gasi 2
Foto: Shutterstock,
Soloviova Liudmyla

Goruće stene, u kombinaciji sa mirisom gasa i zvukom cvrčaka, predstavljaju zaista fascinantan prizor, a mističnu atmosferu dodatno upotpunjuju ruševine hrama posvećenog Hefestu, grčkom bogu vatre i kovačkog umeća.

Da biste došli do večne vatre, nije potrebna posebna fizička spremnost, dovoljna je samo pola sata planinarenja. Najbolje vreme za posetu je od sredine septembra do kraja novembra ili od sredine marta do kraja maja, u večernjim satima kada vatra najbolje dolazi do izražaja.

Goruće stene deo su Nacionalnog parka Olympos Beydagları, gde osim mitova možete uživati u prelepim mediteranskim pejzažima i uspomenama na nekadašnje građevine.

Razasute ruševine gradova možete pronaći duž obale, a zidovi davno napuštenih hramova skrivaju se među drvećem i planinama. Mnogi posetioci koji dolaze da vide večnu vatru često se odlučuju na istraživanje tirkiznih uvala i kamenih plaža, prenosi punkufer.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari