Mladi majmuni, šimpanze, imaju izuzetno dobro pamćenje, znatno bolje od ljudi, saopštili su japanski naučnici u najnovijoj studiji objavljenoj u naučnom časopisu „Karent bajolodži“.
Eksperiment su osmislili naučnici sa Univerziteta u Kjotu i trajao je nekoliko godina. Ispitanici su bili podeljeni u dve grupe – u prvoj grupi je bilo devet majmuna (tri ženke i njihovi mladunci rođeni 2000.

Mladi majmuni, šimpanze, imaju izuzetno dobro pamćenje, znatno bolje od ljudi, saopštili su japanski naučnici u najnovijoj studiji objavljenoj u naučnom časopisu „Karent bajolodži“.
Eksperiment su osmislili naučnici sa Univerziteta u Kjotu i trajao je nekoliko godina. Ispitanici su bili podeljeni u dve grupe – u prvoj grupi je bilo devet majmuna (tri ženke i njihovi mladunci rođeni 2000. godine) i u drugoj devet studenata japanskog univerziteta. Šimpanze su prethodno naučile da broje do devet i da vrate u pravi redosled brojeve ako su im prikazani naopako. Test se sastojao u tome da ispitanici (i majmuni i ljudi) zapamte redosled brojeva koji im je na ekranu prikazan samo nekoliko sekundi. Mladi majmuni su po brzini i tačnosti pokazali znatno bolje rezultate od studenata, čak i kad su tokom eksperimenata bili pušteni jaki zvuci da bi im odvratili pažnju.
Autor studije Tecuro Macuzava sa Insituta za istraživanje primata, izjavio je da su ljudi verovatno nekada imali iste kapacitete pamćenja kao i majmuni, ali su te sposobnosti postepeno izgubili tokom evolucije i stekli druge kapacitete.
– Sposobnost mozga je ograničena. Možda se ljudska vrsta odrekla svojih starih sposobnosti kako bi stekla nova znanja, kao što je govor. Možda će se to isto dogoditi i majmunima kad odrastu – rekao je Macusaza navodeći da se memorija šimpanza smanjuje s godinama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari