Gotovo polovina ispitanika nikada nije radila analize u vezi sa očuvanjem reproduktivnog zdravlja, kao što su testiranje na hlamidiju, mikoplazmu, kandidu i HP virus, a 43 odsto od onih koji su se makar jednom testirali, radili su analize tek kada bi se problem pojavio, pokazuju rezultati istraživanja koje su Beo-lab laboratorije sprovele u okviru nedavne akcije Zdrava ljubav organizovane povodom Dana zaljubljenih. Beo-labovo istraživanje pokazalo je da se najveći broj mladih Beograđana o polno prenosivim bolestima informiše putem interneta (38 odsto), a tek onda putem lekara (34 odsto).


– Prema našem iskustvu, većina pacijenata radi analize u vezi sa reproduktivnim zdravljem ili plodnošću tek kada im se pojave određeni simptomi, rekla je dr Mirjana Petrović, mikrobiolog Beo-lab laboratorije, i dodala da je „to i razlog što smo pokrenuli ovu akciju jer želimo da podignemo svest u javnosti o važnosti preventivnih laboratorijskih analiza u očuvanju reproduktivnog zdravlja.

Iako se više od polovine ispitanika izjasnilo da analize u vezi sa očuvanjem reproduktivnog zdravlja radi preventivno, a 95 odsto njih zna da dijagnostikovanje bolesti kod jednog partnera podrazumeva lečenje oba, rezultati istraživanja su pokazali da čak 40 odsto ispitanika smatra da su ovakve analize nepotrebne, a više od trećine njih se plaši testiranja na hlamidiju, mikoplazmu, kandidu ili HP viruse. Jedna petina ispitanika ne želi da preventivno radi analize u vezi sa očuvanjem reproduktivnog zdravlja jer ih odbija cena ovih testiranja, a četiri odsto mladih Beograđana tvrdi da nema vremena za analize.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari