Muškarci ćute o problemu sa erekcijom 1

Više od 150 miliona muškaraca u svetu ima problem sa erektilnom disfunkcijom. Međutim, tek svaki deseti potraži pomoć i podršku lekara.

Statistika upozorava da bi za desetak godina taj broj mogao da bude i dva puta veći, odnosno da bi 2025. čak 322 miliona muškaraca moglo da ima erektilnu disfunkciju.

U Srbiji, svaki treći muškarac stariji od 40 godina ima problem sa erekcijom. Procenjuje se da u našoj zemlji više od 400.000 muškaraca ima erektilnu disfunkciju.

Upravo zbog ovih zabrinjavajućih podataka Udruženje žena “Naša Aska” je zajedno sa portalom www.aska.rs u proteklih mesec dana sprovelo veliko istraživanje, jedinstveno u Srbiji, kroz upitnik od 15 pitanja o muško-ženskim odnosima i erektilnoj disfunkciji. Na sva pitanja iz upitnika odgovorilo je 1.140 žena, a istraživanje je donelo zanimljive podatke.

  • Samo 1/5 žena je u potpunosti zadovoljna svojim seksualnim životom, dok čak 42 odsto žena svoj trenutni seksualni život opisuje kao veoma nezadovoljavajući.
  • Svaka druga žena (52 odsto) koja se susrela sa problemom erektilne disfunkcije kod svog partnera, odgovorila je: „Pogodilo me je, jer sam pomislila da je problem do mene“.
  • Sve više žena i parova unapred planira svoje seksualne odnose. Samo 30 odsto odnose ne planira, ostali planiraju barem s vremena na vreme.
  • Kako kažu žene, čak 83 odsto njihovih partnera se u nekom trenutku života suočilo sa erektilnom disfunkcijom.
  • Čvrsta erekcija kod muškaraca je veoma važna za polovinu ispitanica, dok druga polovina prenebregava izostajanje erekcije.
  • Tri četvrtine žena je čulo za erektilnu disfunkciju, ali ne zna dovoljno o ovom problemu, čak 17 odsto žena ne zna baš ništa o tome.
  • Kako prenose žene, 32 odsto muškarca koji imaju problem sa erektilnom disfunkcijom nisu spremni da uzimaju terapiju, jer misle da je problem „iz glave“ i da sami mogu da ga reše. Većina, na sreću, smatra da je rešenje poseta lekaru.
  • 66 odsto žena misli da je vijagra najefikasnija za rešavanje problema erektilne disfunkcije, a oko 20 odsto je kao najbolje rešenje navelo biljne preparate.
  • Svaka druga žena priča sa partnerom otvoreno o svemu samo ne o seksu.

Iako se često kaže da sve „počinje u mozgu“, razlozi koji mogu da dovedu do erektilne disfunkcije su mnogobrojni: psihološki, endokrini, vaskularni, neurološki. Na pojavu erektilne disfunkcije pored opšteg zdravstvenog stanja, utiče i opšti stil života koji često prate i mnogobrojni psihosocijalni problemi.

Muškarci retko govore o ovom problemu, ne traže stručnu pomoć, a kada se odluče na taj potez, to rade zbog toga da bi imali bolji seksualni odnos, jer statistika pokazuje i da više od 50 odsto muškaraca i žena širom sveta nisu zadovoljni svojim seksualnim životom, kao i da se globalno nezadovoljstvo seksualnim životom povećava sa godinama života i kod muškaraca i kod žena.

O terapiji

Ukoliko se odluče da potraže pomoć i uzimaju terapiju, muškarci očekuju da dobiju terapiju koja omogućava čvrste erekcije, obezbeđuje erekcije dovoljno dugog trajanja, da budu sigurni da će terapija uvek biti efikasna, odnosno da će uvek dati željeni rezultat i omogućavati kako sopstveno zadovoljenje tako i zadovoljenje partnera. I na kraju, ali ne i najmanje važno, očekuju od terapije da im obnovi i povrati samopouzdanje. Postoji veliki broj lekova koji služe za unapređenje seksualnog zadovoljstva omogućavanjem čvrstih erekcija, a prvi i najpoznatiji pojavio se još davne 1989. godine – čuvena plava pilula (vijagra). Koristili su je milioni muškaraca u više od 120 zemalja sveta.

U lečenju erektilne disfunkcije, Evropska asocijacija za urologiju dala je jasne smernice. Prvu liniju predstavljaju PDE-5 Inhibitori i vakuumski uređaji za postizanje erekcije, drugu liniju čine injekcije, a treću penisne proteze. Važno je napomenuti da biljni preparati nisu deo smernica za terapiju erektilne disfunkcije koje je preporučila Evropska asocijacija.

PDE5 inhibitori (pre svih vijagra) najčešća su meta falsifikatora lekova!

Procenjeno je da oko 15.000 veb stranica nudi naručivanje PDE-5 inhibitora i drugih supstanci namenjenih lečenju erektilne disfunkcije. Te stranice prime 12,9 miliona posetilaca mesečno, prodaja preko ovih stranica iznosi 2,3 miliona tableta mesečno, zbog čega je značajan broj korisnika terapije izvan zdravstvenog sistema, jer se većina lekova prodaje i bez recepta. Lažni (falsifikovani lekovi) predstavljaju veliki rizik za zdravlje, a čak 62 odsto lekova kupljenih preko interneta je lažno. Na primer, u periodu od 2004. do 2008. zaplenjeno je 35,8 miliona falsifikovanih tableta vijagre.

Kada se koristi originalni lek, na osnovu neophodnih indikacija i prema preporuci lekara, PDE-5 inhibitori predstavljaju siguran i delotvoran lek za široku populaciju bolesnika sa erektilnom disfunkcijom.

Lek treba kupovati isključivo u apoteci

Važno je znati da erektilna disfunkcija nije neizbežna posledica starenja i nije neizlečiva. Pacijent može očekivati pomoć, a u dogovoru sa lekarom bira se terapija koja je najbolje prilagođena individualnim potrebama i očekivanjima svakog pacijenta.

Erektilnu disfunkciju ne treba shvatiti kao nešto što mora da dođe sa godinama, jer to nije normalan deo starenja, sa tim stanjem i problemom se ne treba miriti, već treba potražiti pomoć. Međutim, pošto muškarci često ćute o tom problemu, ne žele da razgovaraju o toj temi sa partnerkom, prijateljima, važno je naglasiti da je neophodno da se što pre obrate lekarima.

Nije sramota obratiti se doktoru kada je dođe do seksualne nemoći. Problem smanjene seksualne moći ne sme da bude tabu tema jer rešenje postoji. Muškarci bi trebalo da imaju svog urologa kao što žene imaju svog ginekologa, a ne da ukoliko dođe do problema prvo ćute o tome, onda pokušaju da ga reše na svoju ruku uzimanjem alternativnih lekova, preparata i čajeva, koji se prodaju na crnom tržištu ili ispod ruke. Tada često dolazi i do neželjenih dejstava, nimalo bezazlenih, mnogi završavaju u bolnici, a bilo je i smrtnih ishoda.

Šta je erektilna disfunkcija

Erektilna disfunkcija je trajna ili ponovljena nemogućnost muškarca da postigne i održi erekciju penisa neophodnu za zadovoljavajuću seksualnu aktivnost. Može nastupiti u bilo kom životnom dobu, a čak 70 do 90 odsto muškaraca nikada ne prijavi da ima problem sa erektilnom disfunkcijom.

Uzroci i faktori rizika

Erektilnu disfunkciju uzrokuju hipertenzija, dijabetes, ateroskleroza, tromboza i depresija, a značajni faktori rizika su gojaznost, pušenje, alkohol. Pošto je često uzrokovana drugim medicinskim stanjima, pravovremeno otkrivanje erektilne disfunkcije može pomoći i u otkrivanju i blagovremenom lečenju drugih bolesti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari