Grupa pigmejskih muzičara, smeštena u zoološkom vrtu za vreme muzičkog festivala na kome učestvuju u Brazavilu, premeštena je u lokalnu školu, saopštile su u subotu vlasti. Organizacije za ljudska prava u Kongu oštro su osudile način na koji su se organizatori poneli prema 22 Pigmeja, čiji su šatori bili atrakcija za posetioce zoo vrta.

Grupa pigmejskih muzičara, smeštena u zoološkom vrtu za vreme muzičkog festivala na kome učestvuju u Brazavilu, premeštena je u lokalnu školu, saopštile su u subotu vlasti. Organizacije za ljudska prava u Kongu oštro su osudile način na koji su se organizatori poneli prema 22 Pigmeja, čiji su šatori bili atrakcija za posetioce zoo vrta. Svim ostalim muzičarima koji nastupaju na festivalu obezbeđen je hotelski smeštaj.
Pigmeji, iz severoistočne šumske oblasti Likuala, u Kongu, svakodnevno su skupljali drvo u zoo vrtu kako bi mogli da nalože vatru i pripreme sebi hranu. Turisti su ih često fotografisali. Ministar za pravdu i ljudska prava Eme Emanuel Joka naredio je premeštanje Pigmeja.
Organizatori muzičkog festivala rekli su Radiju Frans enternasional da Pigmeji inače žive u šumi i da su mislili da će želeti i da tokom festivala žive u svom prirodnom staništu, zbog čega su smešteni u šumoviti zoo vrt.
Pigmeji se često žale da su marginalizovani i da se vlasti zemalja centralne Afrike prema njima ophode sa nipodaštavanjem, i da je njihovo stanište u džungli uništeno ili ugroženo. Naziv Pigmeji, koji su uveli evropski istraživači, odnosi se na različite etničke grupe centralne Afrike, čiji su odrasli pripadnici niži od 150 centimetara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari