Afera Drajfus - politički skandal koji je podelio Francusku krajem 19. veka 1Foto: Screenshot YouTube/Unifrance

Krajem 19. veka u Francuskoj je došlo do klasnih borbi, koje su svoju eskalaciju doživele političkim skandalom tokom kojeg je otkriveno da je jedan francuski oficir prodao tajne vojne dokumente nemačkom vojnom atašeu. Ovaj događaj postao je poznat kao „afera Drajfus“. Za prodaju dokumenata koja su se odnosila na broj trupa spremnih za invaziju Madagaskara i špijunažu u korist Nemačke optužen je 5. januara 1894. godine mladi oficir Alfred Drajfus.

Bez dokaza on je osuđen na doživotnu robiju na Đavoljem ostrvu i oduzet mu je vojni čin.

Drajfusova afera izazavala je veliku pažnju štampe i građana koji su se podelili na „drajfusovce“, koje su činili radnici i intelektualci i zalagali su se za obnovu procesa, i „antridrajfusovce“, koje su predstavljali monarhisti i nacionalisti i vodili klevetničku i antisistemsku propagandu.

Afera Drajfus - politički skandal koji je podelio Francusku krajem 19. veka 2
Foto: Wikipedia/Public domain/Bildindex.de

Porodica optuženog oficira Drajfusa, prikupljala je dokaze da dokaže njegovu nevinost i zajedno sa delom javnosti koju su predstavljali „drajfusovci“ tražili su ponovno suđenje i izneli dokaze koji su pokazali da je krivac mađarski oficir Ferdinand Esterhazi.

afera drajfus
Wikipedia/ Ilustracija u listu Le Petit Journal

Podršku za dokazivanje krivice optuženog pružio je i francuski pisac Emil Zola, koji je uputio pismo tadašnjem predsedniku Francuske Feliksu Foru koje je počinjalo rečju „Optužujem“.

U njemu je Zola optužio reakcionarne predstavnike vojske da su koristili lažna dokumenta u želji da prikriju pravog krivca.

Zbog svog postupka, Zola je stavljen pred sud i osuđen na zatvor, ali je uspeo da pobegne u Englesku.

Afera je rešena dolaskom novog predsednika na vlast Emila Lube, koji je tražio da se 1899. godine obnovi proces. Oficir Alfred Drajfus je ponovo proglašen krivim i dobio je kaznu zatvora od 10 godina, ali ga je predsednik Lube pomilovao.

Protiv širenja afere borio se i novi kabinet predsednika vlade Valdeka Rusoa, koji je uticao da se sasvim ne otkrije zločin reakcionarnih vojnih krugova u Drajfusovoj aferi, koji su osudili nevinog Drajfusa, a prikrili krivca Esterhazija.

Ponovna revizija slučaja koja je izvršena 1906. godine je ustanovila da Drajfus nije kriv i on je rehabilitovan.

Poznati režiser Roman Polanski snimio je film po ovom događaju 2019. godine. U Francuskoj on se zove „J’accuse“ („Optužujem“ prim. aut.) dok na engleskom njegov naziv glasi „An Officer and a Spy“ („Oficir i špijun“, prim. aut.)

Afera Drajfus u Crnoj Gori

Nedeljnik „Glas Crnogorca“ 1899. godine pisao je o ovoj aferi osuđujući stav jevrejske zajednice i „drajfusovaca“ koji su napadali monarhiste koji nisu odobravali reviziju ovog procesa i optužujući ih da ne razumeju rodoljublje i odbranu časti vojske.

Karikatura Emila Zole

Srpsko-hrvatski satirični list „Vrač pogađač“ iz Zagreba objavljivao je karikature vezane za ovu aferu. Glavni lik jedne od karikatura bio je Emil Zola koji je stao u odbarnu Alfreda Drajfusa.

Drajfusova afera danas se smatara simbolom nepravednih optužbi i nedužno optuženih ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari