Na današnji dan, pre tačno 100 godina, dnevni list Vreme objavio je izveštaj o odnosu Turske i Grčke nakon rata i tokom mirovne konferencije u Lozani.
Prema pisanju dnevnog lista Vreme, englesko javno mnjenje bilo je jako uznemireno usled zahteva Turske da proizvoljno povećaju kontingent svoje žandarmerije u Trakiji.
Prema ugovoru iz Mudanije, Turci u Trakiji mogu imati osam hiljada vojnika, ali očigledno je, piše Vreme, da Turci idu prema tome da dobiju pravo da celu svoju vojsku prebace u Trakiju.
S tim u vezi, saveznici su pojačali pregovore i sporazumeli se oko preuzimanja najoštrijih mera za sprečavanje samovolje Turaka.
Turska delegacija u Lozani tražila je predratnu granicu istočne Trakije sa plebiscitom u zapadnoj Trakiji a „iz izveštaja savezničkih izvora u Carigradu, otkrivena su tri centra za regrutovanje od kojih su dva u okolini Carigrada“.
Prema navodima dnevnog lista Vreme, iz Londona je javljeno da će konferencija u Lozani verovatno biti odložena usled promene vlade u Italiji.
„Prema glasovima koji kruže u ovdašnjim političkim krugovima, konferencija u Lozani, koja je zakazana za 13. novembar, moraće biti odložena za 1. decembar usled italijanske krize“, navodi Vreme.
Tursku delegaciju na pregovorima u Lozani predvodio je Kemal paša Ataturk uz uslov „da ne mora stanovati pod istim krovom sa Grcima“.
Prema navodima Vremena, izgledalo je kao da Kemal paša nije glavni u Turskoj već da glavnu reč vode nacionalisti, da je tadašnja skupština Turske bila vođena idejom da je pravi momenat za povratak izgubljenih teritorija a da će Tursku pomagati Francuska koja bi na taj način parirala engleskom uticaju u Maloj Aziji.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.