Izbeglice iz Turske pre sto godina dolazile u Beograd 1Foto: Radenko Topalović

Na današnji dan, pre tačno sto godina, dnevni list Vreme pisao je dolasku izbeglica iz Turske u Beograd.

Posle pobede Kemalista u Turskoj je otpočeo progon stanaca, piše Vreme navodeći da „svi koji nisu podanici turski ili su stranog nacionaliteta, prinuđeni su da napuste svoja ognjišta, kuće i radnje i da beže u otadžbinu.

Progon je pogodio i „naše podanike“ odnosno jednu malu koloniju koja se nalazi u varoši Zumbuldahu. Prema pisanju Vremena, to su doseljenici koji su u tursku prešli zbog trgovačkih poslova. Većinom su iz Crne Gore, Dalmacije a nešto malo i iz Šumadije. Skoro svi su rođeni u turskoj i tamo vaspitani a svoj maternji jezik su zaboravili i govore samo turski a velikim delom i grčki.

Izbeglice iz Turske pre sto godina dolazile u Beograd 2

Nakon kemalističkog prevrata „počeli su Turci da ih šikaniraju i zlostavljaju….dok ih na kraju nisu prisilili da napuste svoje kuće i da pobegnu u svoju državu“, piše Vreme i dodaje da su izbeglice, većinom trgovci, dolazile u Beograd i kako su morali po naređenju vlasti da napuste varoš. Skoro svi su iz Zumbuldaha a, samo je jedan iz Carigrada.

Ministarstvo socijalne politike im je, prema pisanju Vremena, odmah izašlo u susret, dodelivši im pedest hiljada dinara za ishranu i ostale potrebe. Pošto su izrazili želju da nauče srpski, ministarstvo ih je rasporedilo po unutrašnjosti zemlje te je veliki deo njih zaposlen u fabrikama u Nišu i Leskovcu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari