"Kad god dođem u vašu zemlju konstatujem novi napredak": Kako je maršal Franše D’Epere govorio o Kraljevini SHS 1Foto: Radenko Topalovic

List Vreme u izdanju od pre sto godina piše o francuskom maršalu Luju Franše D’Epereu koji je bio u poseti Beogradu i šta je tada govorio o našoj zemlji.

Naime, ovag francuskog maršala po kome i danas jedan bulevar u Beogradu nosi njegovo ime, kako piše Vreme, stalno je naš narod najlepše dočekivao kad god bi dolazio, a on je bio očaran boravkom.

Ovoga puta došao je iz Bitolja, gde je „herojskoj varoši“ predao veliko francusko odličje Ratnog krsta.

List Vreme beleži da je maršal nakon što je „posvršavao brojne oproštajne posete“ u podne ispred „Moskve“ gledao animirano i šareno kretanje sveta koji se vraćao iz kancelarija i sa korzoa, a potom je od 17 do 18 časova imao duži razgovor sa tadašnim predsednikom vlade Nikolom Pašićem.

"Kad god dođem u vašu zemlju konstatujem novi napredak": Kako je maršal Franše D’Epere govorio o Kraljevini SHS 2
Foto: Vreme/digitalna.nb.rs

„Razgovarali su o akruelnim pitanjima, među kojima je bio i zajam koji je odobrila francuska vlada za naše naoružanje, naročito u avijatici“, precizira Vreme.

U intervuju za Vreme, koji je vođen u hotelu „Srpski kralj“, francuski maršal i vojvoda srpsko-hrvatsko-slovenačke vojske govorio je o utiscima sa njegovog puta po Južnoj Srbiji i boravku u Bitolju.

Vreme piše da je domaća javnost uvek bila rada da čuje maršalove prijateljske ali pre svega iskrene reči o prilikama u našoj zemlji.

„Kad god dođem u vašu zemlju konstatujem novi napredak u njenom razvitku i to ne samo u prestonici nego i u unutrašnjosti, blagodareći načinu na koji vlada iskorišćuje neiscrpna bogatstva ove kraljevine. Taj napredak je, po mom mišljenju, posledica s jedne strane plodnosti zemlje i njenog bogatstva u rudama, a sa druge glavne odlike naroda, koji ne daje ništa na utopije već hoće sve da ostvari svojim radom“, govorio je Franše D’Epere o tadašnjoj Kraljevini Srba Hrvata i Slovenaca.

Smatrao je da te dve osobine ne bi ništa vredele, da nisu vođene čvrsto od strane vlade Nikole Pašića, ali i drugih kabineta koji su bili na vlasti poslednje četiri godine, koji su, kako je opisao, „bili duboko nacionalistički, ma koja bila njegova etiketa“.

„Ostajući na tom putu ujedinjenja i rada srpsko-hrvatsko-slovenački narod uspeće da zauzme mesto koje mu pripada u svetu“, prognozirao je maršal.

Govoreći o stanju vojske u kraljevini, koju poznaje sa bojnog polja, izrazio je nadu da ga neće zaboraviti prilikom prvih velikih manevara.

 

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakog vikenda prelistava glavne vesti koje su mu prethodile te sedmice pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari