Prva strana tadašnjeg dnevnog lista Vreme od 25. oktobra 1922. godine donosi reportažu o dolasku državnih zvaničnika na proslavu povodom obeležavanja desetogodišnjice pobede kod Kumanova, prve srpske pobede u Prvom balkanskom ratu koja je najavila kraj turske vladavine na Balkanu.
“U polasku iz Beograda lila je strašna kiša i duvao neobično hladan vetar, kao da je vreme htelo da nam da što bližu ilustraciju onog strašnog dana, 11. oktobra 1912. godine. Ali ova nepogoda je jedino što je bilo istovetno sa onim što je bilo na današnji dan pre deset godina”, ovako izveštač Vremena započinje priču o dolasku kralja, kraljice i delegacija u Kumanovo pred svečanost povodom desetogodišnjice od odigravanja Kumanovske bitke.
U vagonima u kojima su bili narodni poslanici je, kako reporter piše, bilo živo, te iako ih je pošlo nešto više od tridesetak, svojom galamom odavali su utisak kao da je na put krenuo ceo parlament. Izveštač ističe da je jedna od glavnih tema koje su se povele u vozu bila to što na kumanovsku proslavu nisu krenuli muslimanski poslanici.
Komičan incident tokom puta za Kumanovo zadesio je putnike pred Vranjem, kad je voz stao “kao ukopan”. Jedan narodni poslanik vikao je da vagon do njih gori, te su svi uzeli svoje stvari i pojurili ka vratima. Zapravo je dim iz lokomotive pri ulasku u tunel ušao kroz prozor u vagon, a uspaničeni narodni poslanik se nije zapitao odakle dim dolazi već je povukao ručicu za uzbunu, pa se voz automatski zaustavio.
Dvorski voz sa kraljem Aleksandrom I Karađorđevićem, kraljicom Marijom, knezom Arsenom, princom Pavlom i svitom stigao je na kumanovsku stanicu nešto posle pet časova. Crkveni velikodostojnici i članovi Vlade pristigli su nešto kasnije.
Izveštač Kumanovo opisuje kao varošicu orijentalnog tipa sa oniskim kućicama i uskim ulicama, a iako trošna i poluporušena okićena zelenilom i zastavama odavala je svečan izgled.
Članovi Vlade i narodni poslanici prvi su pristigli na plato u Crno Polje gde je vojska izvela manevar koji je trebalo da prikaže kako se odigrala kumanovska bitka. Kralj je sedeo na tribini od dasaka, iza njega knez Arsen i princ Pavle, a sa leve strane predsednik Vlade Nikola Pašić i ministri. Sa kraljeve desne strane su, prema svedočenju izveštača Vremena, sedeli pravoslavni, katolički i muslimanski velikodostojnici.
“Tamo gde su oni, kraj grobova svojih drugova, ostavili pojedine delove tela, oni nisu bili zastupljeni zato što im je vlada zaboravila njihove zasluge i što nije htela da dozvoli njihovom predstavniku da održi govor nad grobovima palih drugova”, piše izveštač.
Manevar nije ni približno izgledao kao Kumanovska bitka, a zapažanje izveštača potvrdili su i prisutni učesnici slavne bitke.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.