Kako prenosi dnevni list Vreme, na današnji dan, pre jednog veka Geca Kon je bio u ulozi detektiva i otkrio svoje „magacinske pacove“.
Po podne u knjižaru kod Gece Kona u Knez Mihajlovoj ulici, su došla dva studenta tehnike, Nikolaj Ikonjikov i Vladimir Koler, ruske izbeglice i tražili su da kupe „Diferencijal i integral“ od Danića, piše list Vreme.
Njih je uslužio jedan pomoćnik iz radnje, ali u tom trenutku je naišao i Geca Kon i pitao ih je „šta žele“ i spazio je da ova dva studenta su u rukama imali nove primerke „Eksperimenti fizike“ od Lomea.
Oni su odgovorili, ali kako je Geca Kon spazio šta drže u rukama upitao ih je „otkud vam te knjige?“ Oni su mu odgovorili da su tu knjigu kupili od sunarodnika studenta Belocrkoveca, koji je tada živeo i stanovao na adresi Kralja Aleksandra broj 130. i to za čak 55 tadašnjih dinara.
Konu je bilo sve sumnjivo pošto je to izdanje fizike skoro izašlo iz štampe i nigde osim u svojoj knjižari nije prodavao taj primerak.
Kon je sa pravom posumnjao da je ovde neka krađa po sredi. Zato je Kon rekao ljubazno studentima da od svog sunarodnika kupe sve fizike koje mogu i da će posle on od njih odkupiti. Da bi ih potpuno ubedio da će kupiti on im je dao 200 dinara na ime kapare dok su oni njemu ostavili radi svakakve sigurnosti studensku upisnicu.
Sutradan u Konovu knjižaru ulaze isti studenti sa ukupno šest fizika dok će u toku dana doneti ostatak. Ovih šest primeraka su utemeljili tvrdnje Kona i njegove sumnje da mu je izvršena krađa. On je odmah isplatio celokupni iznos studentima, ali u tom trenutku odmah je izvestio policiju šta mu se desilo.
Kod studenta koji je živeo u ulici Kralja Aleksandra 130. organi reda su odmah krenuli u akciju i pretresli ceo stan. Nađeno je još sedam tih istih knjiga. Uplašeni student je rekao da je ove knjige kupio od Tihona Popova, opet Rusa, njegovog cimera.
Tihon Popov je bio uhapšen i procesuiran kao dobavljač i izjavio je da je fiziku dobio na preprodaji takođe od svog sunarodnika Tihona Pješakova i to ni manje ni više kod magacionera Kona iz njegovog magacina. Nakon što je cela stvar razjašnjena magacioner je sproveden u Gradski sud.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.