Koliko se piva proizvodilo u Srbiji pre 100 godina? 1Foto: Radenko Topalović

List Vreme pisao je pre 100 godina o brzom napredovanju proizvodnje piva u Srbiji.

Domaća proizvodnja tada je mogla da zadovolji potrebe našeg tržišta pa piva iz inostranstva nisu bila potrebna.

Proizvodnja piva u našoj zemlji je podignuta na tako visok stupanj da je pivo jedan od artikala, možda i jedini od artikala domaće proizvodnje, koji nema inostrane konkurencije, ni u pogledu kvaliteta ni u pogledau cena, pisao je list Vreme tada.

Kako su objasnili, kvantitativno, naša domaća industrija piva apsolutno je podmirivala sve domaće potrebe, tako da je uvoz specijaliteta sa strane bio sve ograničeniji.

Koliko se piva proizvodilo u Srbiji pre 100 godina? 2
Foto: Screenshot

Uvoz češkog i minhenskog piva iz godine u godinu sve više je opadao i te 1923. godine bio je sveden na minimum.

Kako je ovaj list pisao, tome je umnogome doprinelo usavršavanje tehničkih sredstava, kojima je raspolagalo naše pivarstvo.

Bajlonova pivara, pored reinstalacije Vajfertove pivare predstavaljala je jednu modernu fabriku, koja u pogledu tehničkih sredstava ni  u čemu nije odstupala od inostranih velikih kuća.

U njoj je tada bilo zaposleno 200 radnika.

U Bajlonovoj pivari tada proizvodilo se 65 hiljada hektolitara godišnje.

Maksimalna dnevna proizvodnja iznosila je 420 hektolitara, ali se obično proizvodila manja količina, jer Beograd ni u najtoplijim mesecima nije trošio više od 300 hektolitara dnevno.

Međutim, zimi je potrošnja opadala u Beogradu na 50 ili 60 hektolitara i tada se većinom trošilo crno pivo.

Sam Beograd tada je trošio trećinu od celokupne proizvodnje dok su ostale dve trećine padale mahom na predratnu Srbiju.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakog vikenda prelistava glavne vesti koje su mu prethodile te sedmice pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari