Ljubavnik na robiji završio zbog razbojništva koje nije počinio 1Foto: Radenko Topalović

Žene najbolje znaju da je kavaljerski osećaj danas sve ređa i ređa odlika ljudi, pisao je dnevni list “Mali žurnal” pre 110 godina.

Kako je ocenjeno u tekstu dnevnog lista “Mali žurnal”, primeri “junačkog samopožrtvovanja” već pre više od jednog veka bili su retka pojava.

“Ipak, ima i danas primera. I dok god žena bude umela da očarava čoveka, biće takvih ljudi.”

Da se takve pojave ne moraju tražiti samo u aristokratskim kućama, autor teksta navodi primer iz Ševdske, mladića Folka Branta koji je i u Švedskoj i u Americi izazvao veliko uzuđenje.

Brant je bio rodom iz Štokholma, sin jedne služavke. Njega je jedna “časna, radnička porodica”, uzela pod svoje. Novinarima su kasnije opšrinije pričali o njegovom karakteru.

“Prema njihovom iskazu, bio je mali Brant živahan. darovit, ljubazan i krasan dečko, tako da su se još kad je bio vrlo mlad, devojke zaljubljivale u njega.“

To se još više ispoljilo kad je postao mladić i ušao u jednu veliku krojačnicu.

“Tu je dobio odličnu svedodžbu i stupio u službu kod jednog trgovca. Ovde je učinio glupost i ukrao robe za 40 kruna, za šta se docnije gorko kajao.”

Ljubavnik na robiji završio zbog razbojništva koje nije počinio 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Godine 1907. otišao je u Ameriku da tamo okuša svoju sreću.

“Ako se sreća sastoji u ljubavi žena, onda je tu sreću našao. Njegova osobito simpatična spoljašnjost i prijatno ponašanje privlačilo je žene.”

Ali, gde je sreća, tu je i nesreća, a uskoro se i sam u to uverio.

Žena milionera Moritmera Šifa, kod koga je Brant služio kao sobar, tako se snažno zaljubila u dvadesetogodišnjeg Branta, da svoju strast više nije mogla savladati, već joj se otvoreno podala.”

Nako što ih je njen muž zateka, odlučuje da Brantu da otkaz.

“Posle nekoliko dana dobije Brant pismo od Šifove žene sa obaveštenjem da je njn muž otputovao poslom i da ga ona, u određeni čas, očekuje u svom stanu.”

Brant, koji je takođe bio vatreno zaljubljen, pročitano pismo je ozbiljno shvatio, te je u određeno vreme došao u stan.

“U stanu iznenadi muž, koji se iznenada vratio, zaljubljeni par. Žena pobegne, a uhvaćeni Brant uvideo je da mu se sudbina mrači.”

Svađa se završila tako što je Šif pozvao suparnika da mu sutra dođe kancelariju. Tamo će, kako je rekao, dati Brantu lepu sumu novca da zauvek napusti Ameriku. U kancelariji su ga sutradan dočekali detektivi sa optužbom za pokušaj razbojništva.

“Odmah zatim, javila je gospođa Šif jadnom mladiću da prizna zašto je optužen, ona će docnije svojim uticajem uspeti da ga oslobodi.”

I sam advokat gospođe Šif isto ga je savetovao.

Da ne bi kompromitovao ljubljenu ženu, prizna Brant da je učinio razbojništvo, koje nikad ni sanjao nije. Pun nade da će za kratko vreme biti slobodan, počeo je on izdržavati kaznu, koja nije bila mala: 30 godina zatvora.”

“Patim, iako sam nevin”, pisao je Brant svojoj porodici u Švedskoj.

“Znam da će me žena, za koju patim, izbaviti najdalje kroz dve, tri godine. Ona je to rekla i ona će svoju reč održati”, rekao je Brant u pismu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1912. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari