Ministar saobraćaja podneo ostavku 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Dnevni list Vreme pre sto godina objavio je vest da je ministar saobraćaja podneo ostavku.

Ministar saobraćaja Velizar Janković podneo je ostavku predsedniku Vlade Nikoli Pašiću nakon sednice radikalnog kluba na kojoj se raspravljalo o pitanju osnivanja brodskog društva.

List Vreme je taj događaj opisao kao „iznenanđenje u političkom životu“ , a sednica je opisana kao burna.

Ministar saobraćaja podneo ostavku 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Oni su naveli da je razlog ostavke bio predlog ministra Jankovića da se osnivanje društva izvede na bazi privatne inicijative, sa kojim se članovi radikalskog kluba nisu saglasili, počeli su ponovo da pretresaju u načelu zakonski projekat o osnivanju povlašćenog brodarskog društva, iako su ga na prošloj sednici u načelu usvojili i izneli su niz optužbi upućen brodarskom sindikatu.

Drugi potpredsednik Skupštine Mihajlo Ranković tada je izjavio da je rečni saobraćaj zaista potreban, ali i  dodao da se „ne sme dopustiti da u novom brodarskom društvu bude brodarski sindikat stvarni gospodar“.

Drugi članovi kluba radikala kao razlog svog protivljenja iznosili su da se državna imovina ne može dati brodarskom društvu, jer je brodski sindikat do sada svojim radom pokazao da gleda samo svoje interese, pisao je tada dnevni list Vreme.

Ministar Janković izjavio je na to da su „skupštinski odbor i odbor petorice u načelu već primili njegov projekat i da su se razlike javile samo u pojedinostima oko pojedinih tačaka“.

Njegov projekat podržao je ministar unutrašnjih poslova Nastas Petrović koji je izjavio da nema nijednog brodarskog društva na svetu koje nije osnovano iz privatne inicijative i dodao da je „nelojalno od pojedine gospode da traže ponovo načelni petres, kada je stvar već u načelu rešena i da stvaraju od toga novu aferu koja ide na njegov račun“.

Kada je ministar Janković ponovo dobio reč, gospodin Ranković mu je često dobacivao, zbog čega je ministar saobraćaja u sred diskusije napustio sednicu.

Zatim su članovi kluba radikala izneli dodatne prigovore po pitanju projekta koje su se odnosile na stručnost i nepristrasnost komisija koje su načelno usvojile projekat i proceni vrednosti državnog plovnog parka.

Klub radikala je jednoglasno odlučio da odbor petorice uzme u proučavanje procene koje je donela komisija i sva ostala sporna pitanja i da što pre o svemu podnesu referat klubu, piše u tekstu Vremena.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakog vikenda prelistava glavne vesti koje su mu prethodile te sedmice pre 100 godina, tačnije 1923. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari