Osveta sluškinje otkrila strašan zločin sveštenika u Banjaluci 1Foto: Radenko Topalović

Na današnji dan pre sto godina dnevni list Vreme objavio je, od početka do kraja, tok strašnog zločina u selu Koraći pokraj Banja Luke u tekstu pod naslovom „Franjevački sveštenik duži vremenski period zadovoljavao svoje gnusne instinkte“.

Prema pisanju dnevnog lista Vreme, lokalni franjevački sveštenik, fra Augustin Glasović, došao je na svešteničko mesto u Koraćima dve godine pre nego se za zločin saznalo.

Meštani su Fra Augustina opisivali kao povučenog, dosta strogog ali u svemu ispravnog čoveka koji je posao vršio redovno, međutim, nisu ni slutili šta se zapravo događa.

Kako se dalje piše, franjevački sveštenik imao je sluškinju, „šezdesetogodišnju babu“, koju je u međuvremenu otpustio opisujući je kao „ispravnu i vrednu, ali u isti mah konstatovao je da starica nema ništa protiv dobre čašice starog vina“.

Sluškinja se, prema pisanju Vremena, nije nadala takvom opisu i naumila je da se osveti. Njena osveta bila je otkrivanje mračne tajne lokalnog sveštenika.

Osveta sluškinje otkrila strašan zločin sveštenika u Banjaluci 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Sveštenik je zadovoljavao svoje seksualne nagone nad maloletnom decom koja su bila zaposlena kod njega.

On je u tišini svojih odaja zadovoljavao svoje gnusne instinkte, nešto nagovaranjem a nešto silom, piše Vreme.

Nakon što bi prestao sa činom silovanja, maloletnike bi zaklinjao pred Bogom da oni neće nikom ništa reći.

Lokalnom svešteniku ovaj zločin prolazio je nezapaženo sve dok nezadovoljna sluškinja nije otkrila njegovu tajnu.

Na kraju, kako Vreme piše, kad se za zločin saznalo, vlasti su sprovele intenzivnu istragu koja je dala pozitivne rezultate. Žrtve su ispitane a istraga je okončana stavljanjem lokalnog sveštenika u pritvor.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari