Dnevni list Vreme je na današnji dan, pre sto godina, prenosio vesti sa Pasterovog instituta u Parizu o potencijalnom antiseptičkom dejstvu duvana.
Naime, radi se o sposobnosti duvana da ubije različite bakterije i mikroorganizme u našem telu.
Rezultati eksperimenata vršenih na ljudima i životinjama pokazali su da duvan ima izuzetno antiseptičko dejstvo na sve ono što se nalazi izvan organizma, ali i da je njegovo dejstvo na delove unutar organizma veoma slabo.
Da bi se ovo ustanovilo, naučnici sa Instituta u Parizu koristili su pitomog zeca, čiju su sluzokožu izložili duvanskom dimu.
„Konstatovano je da su kolerični bacili, koji su se na sluzokoži nalazili, počeli da iščezavaju tek posle trideset i pet minuta dimljenja. Za to vreme je izgorelo sedam grama duvana“, piše list Vreme.
Kako prenosi ovaj list, bacili su uništeni tek nakon 2 sata, a za to vreme su izgorele 2 cigarete.
Nisu samo životinje bile deo ovih eksperimenata, već su sprovođeni i na ljudima, gde je antiseptičko dejstvo duvana dalo još slabije rezultate u odnosu na zečeve.
Delotvoran je samo na slabe bakterije u usnoj duplji poput moningokoke, dok je na sve druge mikrobe i bacile nesumnjivo bez dejstva.
Istraživači su takođe testirali i povezanost antiseptičnog dejstva sa nikotinom. Rezultati istraživanja pokazali su da je duvan sa nikotinom u istoj meri antiseptičan kao i duvan bez nikotina.
„Kada se duvanski dim filtrira kroz pamuk, na pamuku se pored nikotina zadržavaju i proizvodi procesa paljenja, koji su takođe ubitačni za bakterije. Kada se taj, tako filtriran dim sprovede kroz vodu, ona postepeno postaje antiseptična, zahvaljujući pirolu koji se u dimu nalazi”, piše list Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.