Smena Rade Trajković pre 20 godina: Kako su predstavnici kosovskih Srba reagovali na ovaj potez? 1Foto: Radenko Topalović

Dnevni list Danas 2003. godine pisao je o apelu Srpskog nacionalnog veća KiM vlastima u Beogradu, u znak protesta zbog “politikanskog i nedemokratskog smenjivanja Rade Trajković sa mesta šefa poslaničkog kluba Koalicije Povratak u privremenoj skupštini Kosova”.

U njemu su insistirali da se vlasti “okanu hajki protiv uticajnih srpskih kosovskih lidera Srba, koji su osvedočeni borci za prava Srba, kao i razbijanja zdravih nacionalnih i demokratskih snaga u Pokrajini”.

Kako su ocenili u saopštenju SNV, pozadina smene Rade Trajković bila je razbijanje SNV KiM, jer, kako su istakli, pojedinim članovima Koalicije Povratak i nekim predstavnicima vlasti u Beogradu “smeta zajednički nastup SNV Kosova i Metohije i SNV severnog Kosova kao jedinstvenog i najuticajnijeg političkog faktora u Pokrajini”.

Tom prilikom, istakli su da su članovi koalicije Povratak više puta u godinu dana narušili svoju zakletvu položenu pred Patrijarhom Pavlom, jer su često delovali neusaglašeno i nejedinstveno.

“Politika koja se vodi iz nekih krugova u Koaliciji Povratak i dela vlasti u Beogradu prepoznatljiva je unazad više meseci i ona permanentno radi na razbijanju ne samo Koalicije, nego i celog srpskog bića na Kosovu i Metohiji. Paradoks je da su organizatori ove podele koji Srbe guraju u navodnu multietničnost do juče bili protivnici bilo kakve saradnje sa međunarodnom zajednicom na Kosovu i Metohiji”, navodi se u saopštenju.

Osim toga, dodaje se da je jedini razlog za smenu Rade Trajković nađen u njenoj navodnoj nekomunikativnosti sa ostalim poslanicima Koalicije, iako su, kako tvrde, oni sami bez saglasnosti šefa poslaničke grupe obavljali kontakte sa predstavnicima međunarodne zajednice, i davali im razna obećanja koja su “vrlo često bila u suprotnosti sa interesima Srba na KiM”.

Kompletna digitalna arhiva svih brojeva Danasa od 1997. do danas dostupna članovima Kluba čitalaca Danasa na portalu klub.danas.rs.

Povodom pomenute situacije, Momčilo Trajković, tadašnji predsednik Odbora za KiM Skupštine Srbije i lider Srpskog pokreta otpora, izjavio je da je sukob između Rade Trajković i Nebojše Čovića krajnje štetan, ali da ga nije iznenadio.

“Mislim da se radi o ljudima istog mentalnog sklopa, političarima koji su stvorili veštačke odnose zarad sopstvenih pozicija i zato me njihov sukob nije iznenadio”, istakao je Trajković.

Dvadeset godina kasnije…

Savetnica kosovskog ministra za zajednice i povratak i predsednica Evropskog pokreta Srba na Kosovu Rada Trajković u devembru 2022. godine više od 20 sati bila je zadržana na prelazu Merdare, gde joj srpska policija nije dozvoljavala da pređe taj administrativni prelaz.

Nakon skoro 24 sata koliko je provela na prelazu Merdare na ulasku iz Srbije sa Kosova prebačena sanitetskim vozilom u Prokuplje jer joj je zdravstveno stanje naglo pogoršano.

Par dana kasnije, “Radikalska informativna služba Laufer“ na Jutjub kanalu Vojislava Šešelja objavila je saopštenje kojim zadiru u privatnost porodice predsednice Evropskog pokreta Srba sa Kosova i Metohije Rade Trajković, a advokat Božo Prelević je za naš list rekao da je „Laufer lično vojvoda“.

Tom prilikom istakao je da ubistvo Olivera Ivanovića i napadi na Radu Trajković dolaze iz iste kuhinje, te da se nada da će sada stati na blaćenju

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari