Smetovi od dva metra i 5.000 tona soli: Kakav je bio januar pre 20 godina? 1Foto: Radenko Topalović

Za razliku od ovog suvog januara 2023. godine, Srbija je pre 20 godina bila toliko zavejana snegom da novine nisu mogle da stignu na prodajna mesta, a u nekim delovima zemlje uvedeno je i vanredno stanje.

Glavna vest na naslovnoj strani vikend izdanja Danasa za 11. i 12. januar 2003. godine nosila je naslov „Sneg paralisao Srbiju“ i govorila je o ekstremnoj snežnoj oluji koja je tada zadesila našu zemlju a trajala je preko 30 sati.

U Subotici je tada uvedeno vanredno stanje zbog obilnih snežnih padavina koje su paralisale ceo grad i okruženje a angažovano je i više vojnih vozila koja su pomagala u čišćenju puteva.

Jak i obilan sneg je padao u gotovo svim delovima Srbije, a beogradski aerodrom je zbog ekstremno loših vremenskih uslova bio zatvoren puna četiri sata.

Kompletna digitalna arhiva svih brojeva Danasa od 1997. do danas dostupna članovima Kluba čitalaca Danasa na portalu klub.danas.rs.

Vozila gradskog prevoza uopšte nisu mogla da se pridržavaju reda vožnje i vozovi su kasnili od 60 do čak 100 minuta.

Sežna oluja je bila toliko snažna da novine nisu mogle da stignu do velikog broja prodajnih mesta i Danas je povodom ove poteškoće izdao obaveštenje na naslovnoj strani ovog vikend izdanja.

„Zbog obilnih padavina i otežanog saobraćaja dnevni list Danas juče nije stigao na sva prodajna mesta na koja inače stiže, a nije štampano ni drugo izdanje. Kako se naš list štampa u Novom Sadu prinuđeni smo da narednih dana ranije zaključujemo oba izdanja i molimo čitaoce za razumevanje ukoliko budu uskraćeni za najsvežije informacije. Takođe, dok svi putni pravci ne budu slobodni može se desiti da novine ne stignu u neke delove zemlje“, glasilo je obaveštenje Danasa.

Smetovi od dva metra i 5.000 tona soli: Kakav je bio januar pre 20 godina? 2
Foto: screenshot/Danas klub čitalaca PDF

Zbog velikog oštećenja kolovoza bio je zatvoren saobraćajni put od Vranja do Vladičinog Hana. Na mnogim putevima je bilo i do deset centimetara snežnog pokrivača a na prilazu Kopaoniku između Rendare i Jarma kolovoz je bio jako sužen jer je vetar pravio nanose snega visine i do dva metra.

Na magistralnom putu od Užica do granice sa Republikom Srpskom i na putu od Kraljeva ka Raškoj pojavila su se klizišta pa se saobraćaj na nekim deonicama odvijao samo jednom trakom.

Vremenske prilike suprotne od najavljenih

Ono što je ovu situaciju učinilo još težom je, kako je tada rekao predsednik beogradske vlade Nenad Bogdanović, to što je vremenska prognoza za te dane bila potpuno suprotna pa građani i nadležni organi nisu uspeli u potpunosti da se pripreme za ono što dolazi.

Srećom, pošto tada sneg u januaru nije bio ništa neubičajeno ekipe JKP „Beograd put“ nisu bile iznenađene i postarale su se da se saobraćaj u Beogradu odvija bez većih zastoja.

Direktor „Beograd puta“ Milan Savić rekao je tada za Danas da je na održavanju saobraćajnica radilo svih 69 raspoloživih ekipa zimske službe i da je dužina očišćenog puta iznosila 900 kilometara.

U neke delove grada su zbog jako visokih smetova poslate i građevinske mašine.

Za razliku od zaposlenih u JKP „Beograd put“ građani su slepo verovali vremenskoj prognozi pa su tog četvrtaka uveče kad je počeo da pada taj kobni sneg izašli na ulice i kolovoze potpuno nespremni, pa je u nekim ulicama saobraćaj bio zaustavljen zbog mnogo preprečenih vozila.

Savić je tada za Danas rekao i da je kao i u zimama pre te uspostavljena odlična saradnja Beograd puta sa Saobraćajnom policijom i Gradskom čistoćom.

„Apelujem na građane da ne izlaze na ulice nespremni i da ranije kreću na posao, jer bez obzira na napore saobraćaj se po ovakvom vremenu uvek odvija otežano. Ekipe Beograd puta rade neprestano a od početka zime potrošili smo 5.000 tona soli“, rekao je tada Savić.

Kazne od 500 do 5.000 dinara

Tada su i komunalni inspektori morali da kontrolišu uklanjanje snega i leda sa beogradskih ulica.

„Uklanjanje snega je obaveza svih građana i propisana je gradskom odlukom. Stoga apelujemo na sve Beograđane, posebno na skupštine stanara, da redovno uklanjaju sneg i led kako bi ulice bile prohodne“, rekao je tada pomoćnik gradskog sekretarijata za inspekcijske poslove Miodrag Joksimović.

Obavezne kazne za preduzeća i privatne preduzetnike koji nisu uklonili sneg iznosile su 5.000 dinara, a za odgovorna lica u preduzećima i građane kazna je bila 500 dinara. Građani protiv kojih je podneta krivična prijava sudiji za prekršaje morali su da plate kaznu od 500 do 5.ooo dinara, preduzeća od 10.000 do 100.000 dinara, a privatni preduzetnici od 5.000 do 50.000 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari