Na današnji dan, pre tačno sto godina, dnevni list Vreme, pisao je o navodnom mešanju Sovjetskog Saveza u izbore u Kraljevini Jugoslaviji.
„Interesovanje za naše izbore izgleda da je prešlo granice naše otadžbine“, piše Vreme i dodaje da je Sovjetski Savez poslao veliku količinu novca što pokazuje zainteresovanost boljševika za Jugoslaviju i Poljsku smatrajući da su ove dve zemlje podesne za revoluciju.
Ovakvo mešanje došlo je u periodu teškoće odnosa dveju zemalja navodeći kako je bilo poznato da je u odnosimo nastupilo zatišje. Sovjetska Rusija bila je faktor na koji se moralo računati iako su trgovinske i druge veze bile neznatne, piše Vreme dodajući da su se odnosili morali popraviti uzimajući u obzir da su ih izgladile i druge svetske sile. Izglađivanju odnosa išao je u prilog sastanak Ninčića sa Čičerinom u Lozani. Tom prilikom je, piše Vreme, Čičerin „izrazio svoje zadovoljstvo zbog našeg držanja u pitanju Carigrada i Moreuza i osetio se mnogo dirnut našim simpatijama prema Rusiji“.
Prema navodima Vremena, iako se isprva moglo poverovati u dobre namere Sovjetske Rusije neočekivana je bila vest o tajnim putovanjima u „našu zemlju kojima je očigledno cilj da izazovu ako ne prevrat ali ono sigurno nove teškoće konsolidovanju i jačanju ove napaćene zemlje“.
U jednoj poljoprivrednoj, seljačkoj zemlji sa starom i istinskom demokratijom nema mesta za sovjetske eksperimente dodajući da nema ni radništva ni proleterijata već da bi komunizam imao uslova da se zapati u razvijenoj i bogatoj zemlji poput Engleske i Nemačke, piše Vreme dodajući da sovjeti znajući sve to ipak „ubacuju novac za pomaganje destruktivnih elemenata i ne prestaju biti opasnost o kojoj ozbiljno treba voditi računa“ i da je problem što novac dolazi preko Sofije te da njenim posredovanjem on stiže „u našu zemlju“.
„Nikad se ne može znati šta nas očekuje iz Sofije i svaki dan donosi drukčija i veća iznenađenja“, zaključuje Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.