Šta se sve nudilo i tražilo preko oglasa pre 110 godina? 1Foto: Radenko Topalović

Kakve su prilike bile u Srbiji pre 110 godina može se videti i iz oglasa u novinama. Mali žurnal je, recimo, svakodnevno posvećivao oglasima poslednju stranu koja je, iako podsećala na svaštaru, pružala brojne informacije poput cene ogreva, vrste zajmova koje banke nude, naziva novih knjiga ili ko sve ima pravo na besplatne porođaje.

U Malom žurnalu od 1. februara, Prvo beogradsko opštinsko porodilište, ondašnji Institut za porođanje i ženske bolesti dr Živkovića, koji se nalazio u Lominoj broj 4, obavestio je javnost da prima „na porođanje i ležanje po porođaju osam dana – sirotinju beogradsku besplatno, a ostale po umerenoj ceni“.

Prva srpska fanbrika dečjih kolica i kufera Aleksandra Simića preporučila je svoje najveće stovarište dečijih kolica u Vasinoj 19, kao i ilustrovan cenovnik sa 52 slike, koji su na zahtev slali besplatno, prenosi Mali žurnal.

Mesto u oglasima našla je i Fabrika koverata Drag. J Petrovića – Ćuprija, koja je toga dana obavestila knjižare i trgovce da je otpočela rad.

„Radi za 10 časova 25.000 kom. Mustre se šalju na zahtev besplatno“, navodi se u oglasu.

Oglasi su bili i mesto gde se javnost obaveštavala kad se objavi neka knjiga.

„Izašla je 87. sveska veoma interesantnog romana „Crna dama“ i može se dobiti kod sviju prodavaca novina i kioscima. Roman je usavršen slikama“, glasio je oglas od 1. februara pre 110 godina.

Šta se sve nudilo i tražilo preko oglasa pre 110 godina? 2
Foto: digitalna.nb.rs

Bilo je mesta i za one koji su nudili zajmove, te je tako Hipotekarna banka trgovačkog fonda ponudila zajmove za nepokretna dobra do 2/3 od procenjene vrednosti, kao i na drugi stepen Uprave fondova i to samo u Beogradu.

Savska banka, putem oglasa, obavestila je građane da „prima uloge na štednju, plaća šest posto kamate, daje kredite samo na podlogu robe i trgovačkih portfeljskih menica“.

Iz oglasa nalazimo da je, u to vreme, u Srbiji pojeftinio ogrev.

„Spuštena cena drvima dok P. Tadića i Aleksića (na Savi): I klasa bukovskih suvih drva 11 dinara metar, II klasa 10 dinara, panjevita devet dinara. Kafedžijama, furundžijama i ko hoće na više na vagone sa železničke stanice po 1 dinar jeftinije na hvat. Mera vrlo dobra“.

Iz drugog oglasa vidimo šta je sve moglo da se nađe na tržištu: „Ugalj šleski (kameni) salonski prvog kvaliteta za ogrev, drva suva sve vrste za gorivo, ugalj sitni (šleski) za industrijalsku potrebu prodaje drvarska radnja Miće petrovića i Miroslava Nikolića – Karađorđeva ulica do Savske“.

Lek protiv raznih nervoznih bolesti: Nervozan, takođe se našao u ponudi.

U ovom oglasu stoje iskustva zadovoljnih korisnika. Pa tako jedan Slavomir Popović navodi da je od nervoze patio četiri godine, ali da je već prva kutija leka delovala na njegove nerve, te ga preporučuje i drugima. Preneto je i iskustvo jednoj činovnika, koji je naveo da je lek uzeo za ženu koja je duže vremena patila od nervoze i da joj je prva kutija već pomogla pa traži još.

„Najukusnije, najmodernije sveće kumovske, svatovske i deverska sprema po vrlo povoljnim cenama može se dobiti u radnji Solomon H. Gabaj „kod Lubenice““, glasio je još jedan od oglasa.

Najfinije engleske mirise nudio je The Crown Perfumery Co London, a glavna prodaja za Srbiju bila je kod Ace B. Dinića i Komp. u Beogradu, u Knez Mihailova 12.

Fabrika belog rublja Stanoja Živkovića preko puta dvora, oglasila je da prodaje „gaća muških komotne i dobro ušivene, od jakog češkog platna“.

Krojačka škola u Zagrebu, na Jelačićevom trgu 9, obavestila je javnost da je jedina visoka škola na slovenskom jugu.

„Ona ima svojih izdanja, knjiga i krojeva. Vlasnik njezin je bio na akademijama u Berlinu i Londonu. Srpski krojači, mogu u njoj na svom jeziku svoje znanje moderinitirati i povećati a kućevne gospođe i gospođice steći osnovno i sigurno znanje. Za samouke ima naročitih izdanja. Prospekti i modni krojevi za muška i ženska odela i rublje šalju se besplatno“, navodi se u ovom oglasu.

Izvesni M. Stevanović sa Obilićevog venca u oglasu je naveo da traži konja za vuču, koji treba da bude „zdrav, miran konj, koji se ne plaši ničega, da bude visok 165 centimetara i da bude do sedam godina starosti“.

Među ponudama i potražnjama u oglasima je mesto bilo i za obaveštenje da „Sima m. Aleksić slavi Svetog Simeona 3. februara, sa navedenom lokacijom – Ugao Kapetan Mišine ulice i Jevremove u broju 34“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1912. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari