Sukob starijih i mlađih profesora na burnoj profesorskoj skupštini u Beogradu 1Foto: Radenko Topalović

Dnevni list “Vreme” je, između ostalog, pre 100 godina pisao o burnoj ali zanimljivoj skupštini profesora Beograda. Teškom mukom izglađen je sukob između Glavne uprave i uprave beogradske sekcije.

Negde oko devet časova pre podne otvorena je skupština u sali Druge Beogradske gimnazije na čelu sa predsednikom g. Jerotijom Novitovićem. U atmosferi koja je nagoveštavala da će biti izuzetno napeta pročitan je izveštaj uprave beogradske sekcije izabrane posle neuspešne akcije kolektivne ostavke.

U izveštaju se, između ostalog, navodi da je ova uprava, na čelu sa Nikolom Zavišićem, izabrana kao protest protiv onih koji su poveli pokret.

Uprava koja je izabrana u avgustu 1923. godine bila je u vrlo teškom položaju, a na sve to osetilo se i veliko razočarenje u profesorskim redovima.

Sukob starijih i mlađih profesora na burnoj profesorskoj skupštini u Beogradu 2
Foto: printscreen/Digitalna.nb.rs

Uprava beogradske sekcije navodi i da je nekoliko puta pokušavala da stupi u kontakt sa glavnom upravom Profesorskog Društva ali da se nikako nije mogla usaglasiti sa istom.

Sekcija je pokušala da problem reši samo pomoću svojih redova, međutim apatija je bila toliko velika da se samo jedna trećina članova uopšte odazvala pozivu.

Posle premeštanja tri člana sekcijske uprave te daljeg razilaženja sa glavnom upravom sazvana je ova skupština.

Uprava sekcije još jednom je podnela ostavku ovoga puta na licu mesta, te uz nju iznela i tri glavna razloga.

Glavni i osnovni razlog je to što Glavna uprava nema ni želje ni volje da vodi bilo kakvu akciju sa članovima beogradske sekcije.

Druga stavka navodi da Uprava beogradske sekcije nema nikakva ovlašćenja te da je u apsolutnoj zavisnosti od Glavne uprave koja, prema njihovim rečima, nema volju za saradnjom. Treća stavka predstavlja protest protiv napada na Društvo premeštanja članova.

Ovaj izveštaj izazvao je lavinu komentara i sukoba unutar skupštine, te se i sama skupština podelila na one koji brane upravu i one koji su protiv nje.

U praksi se moglo videti da se skupština podelila na mlađi, onaj koji brani taktiku sekcijske uprave, i stariji deo.

Sukob je prekinut u podne, da bi se u petnaest časova nastavio istim žarom kao i pre.

Posle brojnih govora i komentara velikog broja profesora doneta je odluka da se pismeni predlog sa ogradom od svih napada na glavnu upravu dopuni protestom premeštanja članova. Uz tu dopunu te nekolicinu sličnih, doneta je odluka da se pismeni predlozi usvajaju ali i da uprava ostaje.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakog vikenda prelistava glavne vesti koje su mu prethodile te sedmice pre 100 godina, tačnije 1924. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari