Pre tačno 100 godina dnevni list Vreme pisao je o Sudu za suzbijanje skupoće, koji je počeo sa radom nakon što je 27. juna kraljevskim ukazom naredba o suzbijanju skupoće pretvorena u zakon.
U jednoj od soba Beogradskog prvostepenog suda počeo je sa radom Sud za suzbijanje skupoće, a prve laste su se već pojavile na njegovom horizontu, pisalo je Vreme.
„Jedan gospodin, kojem je hotelijer skupo naplatio meze, požalio se sudu, i pošto je utvrđeno da je ceh bio dvaput veći od prave vrednosti mezeta, hotelijer je, naravno, kažnjen“, navodi se u tekstu.
„Osuđenici“ imaju pravo da se u toku tri dana žale sudskom kolegijumu, a posle tog roka presude stupaju na snagu.
Za sudiju suda za suzbijanje skupoće postavljen je Dragutin Babić, kome su ruke potpuno odrešene.
Sav dokazni materijal kao što su iskazi svedoka, referati izvršnih vlasti i mišljenja veštaka, ostavljen je sudiji na slobodnu ocenu.
„U sudu, kako izgleda, ima da se radi punom parom. Svi Beograđani vrlo dobro znaju i, govoreći vulgarno, na svojoj koži osećaju da će taj sud imati vrlo malo materijala za rad. Ali, ne treba zaboravljati da bi rad suda za suzbijanje skupoće postao potpuno celishodan i merodavan samo u tom slučaju, ako bi samo građanstvo prijavljivalo sve slučajeve špekulacije i prekomernog dizanja cena, koji mu budu pali u oči“, navodi se u tekstu.
I tako je u maloj sobici broj 6 proradio jedan sud, na koji su sa toliko nade upereni pogledi stotine i stotine Beograđana, koji pate od današnje surove i neumoljive skupoće, zaključuje autor teksta.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.