U „Drezdenskoj banci“ u Berlinu pre 110 godina izvršena je jedna „drska i velika“ krađa, piše list „Mali žurnal“.
Tog dana je kod državne banke podignuto dva miliona maraka u zlatu, srebru i papirnom novcu, koliko je „Drezdenskoj banci“ bilo potrebno za isplatu.
Novac su u banku preneli njeni inkasanti, a pošto blagajnik nije imao vremena da novac sam prebroji, taj posao je njima poverio.
Kada je blagajnik primio celokupnu sumu od dva miliona maraka, primetio je da nedostaje 260.000 maraka.
Odmah je utvrđeno da je jedan od inkasanata nestao. On se, dok su blagajnici prebrojavali novac, neopaženo udaljio.
„Bruning, tako se zove inkasant, koji je pobegao sa 260.000 maraka, izašao je iz banke na glavna vrata, vratari su primetili da je uzrujan, što im se učini sumnjivo. Za to pokušaju da ga zaustave, no on im se otme rekavši da mora hitnim poslom da ide u državnu banku.“
U „Drezdenskoj banci“ radio je pet godina. Kako je pisao list „Mali žurnal“, izgledalo je da se na ovaj potez spremao dugo, budući da je birou u banci dao lažnu adresu.
Policija je odmah posle izvršene krađe utvrdila gde stanuje i izvršila pretres stana, ali „do rezultata nije došla“.
„Bruning je uništio sve što bi policiji moglo pomoći da ga pronađe. U stanu njegovom policija nije našla ni njegovu sliku, niti kakvo pismeno.“
Ipak, policija je uspela da pronađe njegovu verenicu. Ona je na saslušanju rekla da joj o „defraudaciji“, odnosno prevari, ništa nije poznato i da joj verenik nikada nije pominjao svoje planove.
„Ostalih jedanaest inkasanata, koji su zajedno sa Bruningom brojali novac, nisu primetili kada se Bruning udaljio. Misli se da od bekstva Bruningovog, pa do trenutka kada je primećeno da je novac pokraden, nije moglo proći više od petnaest minuta.“
Policija je preduzela sve mere da se krivac privede pravdi. Železnički komesarijati i policije susednih mesta odmah su obaveštene o krađi.
Gazdarica, kod koje je živeo dve godine, ispričala je da je Bruning iz imućne seljačke porodice.
„Pre nekoliko godina nasledio je 30.000 maraka. Izgleda da je Bruning u poslednje vreme imao materijalnih poteškoća. Nije isključeno da je na špekulacijama izgubio svoje imanje.“
„Drezdenska banka“ je, neposredno nakon krađe, objavila da će onome ko bude uhvatio Bruninga dati nagradu od 10.000 maraka.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1912. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.