O venčanju kneza Pavla, člana vladarske porodice Karađorđevića i kneginje Olge pisao je dnevni list Vreme pre 100 godina. Stari svat je bio kralj Aleksandar I Karađorđević, dok je kum bio vojvoda od Jorka, a nakonjče prestolonaslednik Petar II Karađorđević.
Bili su to svečarski dani za vladarsku porodicu Karađorđević pošto je nekoliko dana ranije održano krštenje prestolonaslednika Petra II.
Oko 11 časova prepodne pristigle su zvanice. Trem Starog Dvora je ubrzo bio ispunjen fijakerima i automobilima. Navodi se da se zvanice nisu mnogo razlikovale od onih na krštenju prestolosaslednika. Među pozvanima su se našli istaknuti pripadnici iz krugova politike, vojske i verskih institucija.
Konjička garda je oko 12 časova prepodne organizovala doček mladenaca. Inače, knez Pavle je bio oficir Konjičke garde, a upravo je u toj uniformi prisustvovao venčanju. Naširoko je opisan izgled pripadnica svečane povorke.
Kad je nevestu Olgu izveo grčki kraj Nikola, njen otac, od prisutnih dama čuli su se komentari: „Divna je… lepotica“.
Novinar lista Vreme je detaljno opisao sam obred venčanja koje je vodio patrijarh Dimitrije u Dvorskom Hramu, koji su mladenci napustili po primanju čestitki. U tom periodu se ispred Novog Dvora okupila ogromna masa ljudi koja je htela da vidi i pozdravi mladence, koji su morali više puta da se ukazuju na prozoru.
Oko 17 časova su se kneginja Olga i knez Pavle provozali dvorskim kolima preko Terazija i Knez Mihailove do Kalemegdana. Okupljena masa koja je od jutra iščekivala mladence, pozdravljala ih je duž cele rute.
Celodnevni događaj je zaključen ispraćajem para na medeni mesec u London. Narod, koji se okupio u blizini dvora je ostao prisutan do sumraka kada su se oko 19.10 mladenci uputili ka železničkoj stanici odakle su ih ispratili svi viđeniji gosti.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakog vikenda prelistava glavne vesti koje su mu prethodile te sedmice pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.