"Sud da se pita o visini kirije": Kakvi su bili zahtevi zakupaca stanova pre 100 godina? 1Foto: Radenko Topalović

Dnevni list Vreme pre sto godina pisao je o zahtevima zakupaca stanova iznetim na „kirajdžijskom aboru“.

List Vreme
Printscreen/Digitalna.nb.rs

Na „kirajdžijskom aboru“ traženo je da država i posle 1. januara 1925. interveniše u odnosima između gazda i kirajdžija, sve dok se ne donese novi i stalni Zakon o stanovima.

Neke od predloženih izmena Zakona bile su:

  • mogu da se ruše samo prestare i dotrajale zgrade, kao i one koje nisu u higijenskim uslovima;
  • izabrani sud mora da vodi računa i o predratnoj kiriji dok odlučuje o visini zakupnine, odnosno cena kirije stana ne sme da bude šest puta veća od predratne, a cena kirije lokala ne sme da bude 12 puta veća;
  • samoupravna tela, industrijska veća i bankarska preduzeća moraju odmah da počnu sa podizanjem higijenskih stanova za svoje radnike, i to u narednih godinu dana;
  • svi građani, bez obzira na profesiju, imaju ista prava na stan, što znači da će vlast dodeliti stan onome koji se prvi javi, a nema stan ili mora da se iseli;
  • sudovi za stanove imaju samo kasacionu vlast i u njima mora da bude po jedan predstavnik kirajdžijskog udruženja.

Zbor kirajdžija održan je povodom memoranduma koji su kućevlasnici predali predsedniku Vlade Nikoli Pašiću.

Kirajdžije su nemarne u pogledu zaštite svojih prava jer je zbor bio nedovoljno posećen, konstatovao je predsednik zbora Lazar Petrović.

Nekoliko govornika kritikovalo je rezoluciju u okviru koje su predložene izmene Zakona o stanovima jer „nije još oštrija“. Posle kraće kritike, rezolucija je jednoglasno usvojena.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakog vikenda prelistava glavne vesti koje su mu prethodile te sedmice pre 100 godina, tačnije 1923. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari