O nedostatku zelenila, prenaseljenosti i zagađenju vazduha u prestonici, temi koja je relevantna i u sadašnjem trenutku, pisao je Mali žurnal pre tačno 110 godina.
Godine 1911. „zdravstveno stanje“ Beograda bilo je „bedno“, baš kao što je i danas.
Naime, Mali žurnal pisao je da uprkos trudu beogradskih listova da Opštinu alarmiraju po pitanju zagađenja vazduha, prenaseljenosti i bespotrebnog urbanizma, „magareće uši opštine“ ipak su ostajale gluve.
„Dokle će građani biti varani raznim projektima za „ulepšavanje“ Beograda?“, pita se autor teksta.
Ističe se da sve dok se ovoj ekološkoj „borbi“ ne budu priključili svi, a ne samo dnevni listovi, problem nikako neće razrešiti. Pojašnjava se i nepovoljan položaj novinara koji unapred znaju „da će im članak najviše bagatelisati opštinski odbornici“.
Iako se u tekstu prvenstveno kritikuje opština zbog toga što je prestonica „ružna do zla Boga, a još više nezdrava“, opominju se i Beograđani, koji, čini se da uopšte ne brinu za prirodu i zelenilo, već samo za šetanje i „kibicovanje“.
„Hajdemo na Kalemegdan ne znači – hajdemo na čist vazduh, hajdemo u zelenilo, u prirodu, ne to prosto znači – hajdemo da kibicujemo“, piše Mali žurnal.
U Beogradu se ne brine o zelenim površinama i to zato jer se „ličnosti samih šetača, muških i ženskih, ističu više nego sam park“.
Za praznike treba bežati iz Beograda, „prašina koju dižu gusti redovi šetača, zagušiće vas“, savetuje autor u podjednako razočaranom tonu.
U blizini Kalemegdana, nalazi se Pančićev park, u koji „građanstvo ni ne ide“, jer je to mesto nekadašnje Velike pijace, koje je „opasano kineskim zidom smrada i nečistoće“.
Neka ovaj tekst pročitaju i studenti, sugeriše se još u naslovu. I oni se nalaze na meti kritike zbog predloga koji su dali Opštini – da se na mestu Pančićevog parka izgradi Studentski dom.
Oni su ovaj uputili ovaj zahtev, „zaista i suviše malo pohvalan za naše studente“ ne razmišljajući o estetici i o tome da na mestu parka, ne bi trebalo da „niču“ zgrade.
Na samom kraju, novinar „Malog žurnala“ kaže da Beograd treba da se ugleda na velike svetske varoši gde se „čitavi stari krajevi pretvaraju u široke ulice i trgove“
„Neka đavo nosi opštinu ako svoje trgove, kojih tako malo ima, počne puniti kućama.“ , zaključuje autor.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1911. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.