Zašto jedan dever nije mogao da se oženi posle snajkine smrti? 1Foto: Radenko Topalović

Dnevni list „Mali žurnal“ pre 110 godina pisao je o misterioznoj smrti jedne Julke i prokletstvu bačenom na kuću u koju je se bila udala.

Priča o ovoj misterioznoj smrti i navodnom prokletstvu, koju je objavio Mali žurnal, dešava se u selu Brusnice u tadašnjem Rudničkom okrugu.

U tekstu se navodi da je izvesna Julka, žena Milivoja Popovića, iznenada preminula, a pošto je bila mlada i do poslednjeg trenutka je delovala sasvim zdravo, njena smrt je izazvala sumnju i nepoverenje meštana ali i državne vlasti.

Tako je policija iz Gornjeg Milanovca došla da izvrši uviđaj na licu mesta, ali to nije dalo nikakve rezultate, nisu mogli da utvrde da li je reč o trovanju na koje su svi sumnjali, niti su mogli da otkriju neki drugi uzrok smrti.

Zašto jedan dever nije mogao da se oženi posle snajkine smrti? 2
Foto: digitalna.nb.rs

„Jer i ako je trovanja bilo, Julka je otrovana nekim novim, lekarima nepoznatim otrovom“, piše dopisnik iz Rudničkog okruga.

Julkino telo je zatim poslato u Sanitetski Savet na ocenu i mišljenje, ali pošto uz telo nije poslata i odgovarajuća dokumentacija, policija od Sanitetskog Saveta nije dobila nikakav odgovor.

Meštani su bili ubeđeni da je Julka otrovana otrovom od guje, a razlog za ovakvo uverenje je bio to što je Julkina svekrva pre mnogo godina tim otrovom otrovala svoju svekrvu.

Julka se sa svojom svekrvom uopšte nije slagala, pa je sve ovo navelo većinu meštana da čvrsto veruje kako je baš ona otrovala Julku.

Iznenadna Julkina smrt uvalila je u nevolju njenog devera Vojislava koji je hteo da se ženi a to mu nikako nije polazilo za rukom, jer svaka devojka kojoj bi prišao rekla bi mu istu stvar „Šta, da pođem za tebe? Pa da me tvoja majka otruje kao Julku“.

Vojislav je zbog ove nemogućnosti da sebi nađe ženu omrznuo svoju majku, svoju kuću, i sebe, pa je jedno veče popio veliku količinu sode u nameri da se otruje, i u tome je i uspeo, preminuo je u čačanskoj bolnici nekoliko dana kasnije.

„Okolina veruje da na ovoj kući Popovića postoji narodno prokletstvo. I zbilja kad čovek posmatra fakta i sam, hteo ne hteo mora da bude fatalista“, piše dopisnik Malog žurnala.

On onda dodaje da po okolini kruže priče, o svakodnevnom životu u kući, od kojih se diže kosa na glavi i koje „zbog mnogih obzira“ ne želi da priča.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1912. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari