Najstariji lekar na svetu otkriva svojih 5 saveta za dugovečnost i sreću 1Fotografija: Shutterstock

Kad sam rođen 1922, prosečni životni vek u Americi bio je 58 godina za muškarce i 61 godinu za žene. Dakle, kao 100-godišnjeg lekara i neurologa, pacijenti me često pitaju za savete o tome kako ostati zdrav, srećan i bistrog uma. Dobri geni i malo sreće mogu da vam budu prednost, ali evo nekih životnih pravila prema kojima sam živeo tokom prošlog veka. Svoje savete za digovečnost otkriva nam dr Hauard Taker.

Svoje savete za dugovečnost otkriva nam dr Hauard Taker.

1. Ne provodim dane u penziji

Radim više od 75 godina, a čak sam u Ginisovoj knjizi rekorda proglašen najstarijim lekrom na svetu. Sara, moja supruga s kojom sam 65 godina, takođe se i dalje bavi psihoanalizom i psihijatrijom u 89. godini.

Tokom pandemije lečio sam pacijente pet ili šest dana nedeljno. Zatim sam se prebacio na podučavanje medicinskih specijalizanata do tri dana nedeljno. (Moja bolnica je upravo zatvorena, tako da trenutno radim medicinski pravni pregled dok tražim drugu poziciju.)

Kad ne radim, volim da provodim vreme sa svoje četvoro dece i 10 unučadi, šetam po snegu i gledam sportove sa teritorije Klivlenda.

Ako ste blagoslovljeni karijerom u kojoj uživate i još uvek možete da radite, razmislite o odlaganju odlaska u penziju. Mnogi ljudi koji odu u penziju i postanu neaktivni u svojoj svakodnevnoj rutini izloženi su povećanom riziku od kognitivnog urušavanja.

2. Ne dopuštam sebi da izađem iz forme

Plivanje, trčanje, planinarenje i skijanje do kasnih 80-ih održalo me je jakim i zdravim.

Iako više ne skijam i nisam toliko aktivan kao nekada, većinu dana u nedelji trudim se da trčim barem tri kilometra na traci brzim tempom. Gledanje klasičnih Turner filmova u pozadini pomaže u suzbijanju dosade.

Istraživanja su pokazala da nešto tako jednostavno poput 15-minutne šetnje može da smanji rizik od prerane smrti za gotovo 25%.

3. Ne pušim

Kad sam bio u srednjoj školi 1930-ih, rekao sam ocu da želim da počnem da pušim. Rekao je: „Meni je to u redu. Ali zašto bi iko želeo da unese išta osim svežeg vazuha u svoja pluća kad je život tako kratak?”

To mi je odmah uklonilo zabavu i uzbuđenje s duvanom.

Sećam se da sam prisustvovao medicinskim sastancima na kojima bi lekari, s cigaretom koja im je virila iz usta, govorili pacijentima da prestanu da puše, jer će vam to „smanjiti apetit i smiriti živce“.

Danas znamo da pušenje dovodi do raka, moždanog udara, bolesti perifernih arterija, bolesti koronarnih arterija i drugih plućnih i kardiovaskularnih bolesti.

4. Ne ograničavam se

Umerenost nam omogućuje da živimo život punim plućima, a istovremeno nas sprečava da preteramo i dugoročno utičemo na naše zdravlje.

Povremeno popijem martini i pojedem njujorški odrezak, ali ne svaki dan. Sara odlično kuva i pomogla mi je u održavanju zdrave i raznovrsne ishrane. Uz svaki obrok imamo salatu i uživamo u zelenilu kao što je bok čoj, brokoli i prokule.

Prava tajna dugovečnosti je da nema recepta. Ali, živimo svaki dan i umiremo jednom, stoga moramo maksimalno da iskoristimo vreme koje imamo.

5. Ne dopuštam da moje znanje trune

Baveći se neurologijom više od sedam decenija, svedočio sam razvoju medicine od lobotomije do najnovijih kompjuterizovanih tehnika snimanja.

Iskreno uživam da podučavam svoje specijalizante i studente, a takođe puno učim od njih.

Takođe sam učestvovao u nadolazećem dokumentarcu o svom životu. Bilo mi je zadovoljstvo da podelim priče iz duge karijere sa novim generacijama.

Izvor: cnbc.com

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari